You are currently viewing Premier League: Εντυπωσιακή επιστροφή της Σίτι στις νίκες

Σε πολύ καλή μλερα βρέθηκαν οι πολίτες στην 31η αγωνιστική της Premier League, όπου και πήραν σαρωτική νίκη επί της Άστον Βίλα (4-1)

Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες μετά από τις ισοπαλίες στα ντέρμπι κορυφής με Λίβερπουλ και Άρσεναλ αντίστοιχα. Στην 31η αγωνιστική της Premier League υποδέχθηκαν, στο Έτιχαντ, την Άστον Βίλα. Εκεί πέτυχαν μια σαρωτική νίκη με 4-1. Μια νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά τίτλου.

Οι πολίτες προηγήθηκαν με τον Ρόδρι μόλις στο 11ο λεπτό. Όμως, οι παίκτες του Ουνάι Έμερι αντέδρασαν και απείλησαν με γκολ. Ο Τζον Ντουράν ισοφάρισε στο 20′ σε μια αντεπίθεση και κατάφερε να αγχώσει για ένα διάστημα τους πρωταθλητές.

Τότε όμως, ο Φιλ Φόντεν πήρε το… όπλο του και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους και άνοιξε λογαριασμό. Στο 2ο μέρος πέτυχε δύο ακομα γκολ σε επτά λεπτά, κλειδώνοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Με τη νίκη της αυτή, η Μάντσεστερ Σίτι διατήρησε την πίεση σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ στη μάχη τίτλου. Παράλληλα, άφησε την Άστον Βίλα έκθετη στην αντεπίθεση της Τότεναμ στη μάχη της τετράδας.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ – Έβερτον 1-1 (15′ Ίζακ / 88′ Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Νότιγχαμ – Φούλαμ 3-1 (9′ Χάντσον-Οντόι, 19′ Γουντ, 45+3′ Γκιμπς-Γουάιτ / 49′ Ανταραμπιόγιο)
  • Μπέρνλι – Γουλβς 1-1 (37′ Λάρσεν / 45+3′ Νούρι)
  • Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79′ Κλούιφερτ)
  • Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 1-1 (19′ Ζούμα / 5′ Τζόνσον)
  • Μπρέντφορντ – Μπράιτον 0-0
  • Άρσεναλ – Λούτον 2-0 (24′ Έντεγκαρντ, 44′ αυτ. Χασιόκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 4-1 (11′ Ρόδρι, 45+1′, 62′, 69′ Φόντεν / 20′ Ντουράν)
  • Λίβερπουλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (04/04 21:30 )
  • Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (04/04 22:15 )