You are currently viewing Premier League: Εκπλήξεις και ρεκόρ στην 6η αγωνιστική

Η πρώτη μέρα της 6ης αγωνιστικής στην Premier League είχε δυνατά ματς που έκρυβαν εκπλήξεις, καρδιοχτύπια, αλλά και ρεκόρ

Γουλβς – Λίβερπουλ 1-2

Δεν ήταν εύκολο το βράδυ του Σαββάτου για τη Λίβερπουλ, που βρέθηκε στο Γούλβερχαμπτον για την 6η αγωνιστική. Οι λύκοi κατάφεραν να της βάλουν δύσκολα και να την αγχώσουν. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άρνε Σλοτ βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και έφυγε με ένα σημαντικό διπλό. Το τελικό 1-2 της αναμέτρησης την έφερε στην κορυφή της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρώτοι το δρόμο προς τα δίχτυα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο 45+2′ ο Ζότα βρήκε εξαιρετικά τον Κονατέ κι εκείνος με μία κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56,’ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μία από τις λίγες ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Κυρίως λόγω μίας σοβαρής αδράνειας της αντίπαλης άμυνας. Έτσι, έφεραν το ματς στα ίσια με τον Νούρι. Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε πολύ. Η Λίβερπουλ μόλις τέσσερα λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαλάχ και ήταν εύστοχος για το τελικό 1-2.

Άρσεναλ – Λέστερ 4-2

Η Άρσεναλ έπαιξε με τη φωτιά στο Έμιρεϊτς, όπου υποδέχθηκε τη Λέστερ για την 6η αγωνιστική. Κανείς δε μπορούσε να φανταστεί πως το συγκεκριμένο ματς θα εξελισσόταν σε θρίλερ. Ειδικά μετά από τα γκολ των Μαρτινέλι και Τροσάρ στο πρώτο μέρος.

Ξαφνικά όμως οι κανονιέρηδες είδαν το υπέρ τους 2-0 να μετατρέπεται σε 2-2. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Τζάστιν που έβαλε φωτιά στο δεύτερο μέρος σκοράροντας στο 47′ και στο 63′, για να πάρει κατόπιν τη σκυτάλη ο γκολκίπερ Χέρμανσεν κατεβάζοντας μέχρι το 90ο λεπτό τα ρολά.

Παρόλα αυτά οι κανονιέρηδες βρήκαν τελικά τη λύτρωση στο φινάλε, σκοράροντας δις. Αρχικά με τον Τροσάρ (90+4′) και στη συνέχεια με τον Χάβερτς (90+9′). Έτσι φτάσαν να πανηγυρίσουν το εντυπωσιακό 4-2.

Τσέλσι – Μπράιτον 4-2

Στο Λονδίνο, το απόγευμα του Σαββάτου (28/9) η Τσέλσι επιβλήθηκε της φιλοξενούμενης της Μπράιτον με 4-2. Το ματς αυτό είχε ιστορική αξία. Απόλυτος πρωταγωνιστής των Μπλε, ο  Κόουλ Πάλμερ. Άλλωστε, ήταν αυτός που πέτυχε και όλα τα γκολ των γηπεδούχων. Έτσι όμως έγινε  ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει 4 γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα σε επίπεδο Premier League.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (35′ Γκβάρντιολ, 58′ Γκόρντον πέναλτι)
  • Άρσεναλ – Λέστερ 4-2 (20′ Μαρτινέλι, 45+1′ 90+4′ Τροσάρ, 90+9′ Χάβερτς / 47′ 63′ Τζάστιν)
  • Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47′ 54′ Μακνίλ, 10′ Γκουέχι)
  • Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 1-1 (1′ Εμπεουμό / 54′ Σούτσεκ)
  • Νότιγχαμ- Φούλαμ 0-1 (51′ πεν. Χιμένες)
  • Τσέλσι – Μπράιτον 4-2 (21′ 28′ πεν. 31′ 41′ Πάλμερ / 7′ Ρούτερ, 34 Μπαλέμπα)
  • Γούλβς – Λίβερπουλ 1-2
  • 29/09 16:00 Ίπσουιτς – Άστον Βίλα
  • 29/09 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ
  • 29/09 22:00 Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον