You are currently viewing Premier League: Αγκάλιασε το πρωτάθλημα η Σίτι

Με τη νίκη τους στο εξ αναβολής  παιχνίδι  για την 34η αγωνιατική της Premier League με την Τότεναμ, οι Πολίτες έγιναν το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο

H Mάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-0 της Τότεναμ στο Λονδίνο για το εξ αναβολης παιχνίδι τους από την 34η αγωνιστική της Premier League. Ο Χάαλαντ σκόραρε και τα δύο τέρματα των Πολιτών. Πλέον, η Σίτι βρίσκεταιι μόνη πρώτη και στο +2 από την Άρσεναλ. Με μια αγωνιστική να απομένει για το φινάλε, οι Πολίτες βρίσκονται αγκαλιά με τον τέταρτο σερί τίτλο τους.

Το ματς

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο μέρος. Αμφότερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν από νωρίς να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Τότεναμ με τον Μπεντακούρ μόλις στο 6ο λεπτό. Οι Πολίτες απάντησαν με τον Φόντεν 10 λεπτά αργότερα. Την πρωτοβουλία των κινήσεων εόχε η Σίτι. Παρόλα αυτά, τα σπιρούνια δεν επαναπαύτηκαν. Αντίθετα, προσπάθησαν να απειλήσουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την τρομερή ευκαιρία του Μπερνάντο Σίλβα που πέρασε άουτ. Έτσι το μηδέν μηδέν διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την τρομερή επέμβαση του Βικάριο στο δυνατό σουτ του Ντε Μπρόινε. Όμως στο 51ο λεπτό ο Φοντεν γύρισε τη μπάλα στον Ντε Μπρόινε μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, με τον Χάαλαντ να γράφει το 1-0 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Η Τότεναμ στη συνέχεια χρειάστηκε να ανεβάσει ρυθμούς προκειμένου να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Τρομερός ο ρόλος του Ορτέγκα σε αυτό. Υπήρξει ο φύλακας άγγελος της ομάδας του και την κράτησε ζωντανή. Αρχικά με τον Κουλουσέφσκι και στη συνέχεια στο πλασέ του Σον.

Λίγα λεπτά αργότερα όμως, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Αυτή τη φορά από τα έντεκα βήματα καθώς ο Ντοκού ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Πόρο. Έτσι ο Νορβηγός ανέλαβε την εκτέλεσή του για να κάνει το 2-0 στο 90+1 και να την φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο.