You are currently viewing Πορτογαλία: Το αυτογκόλ της …γκάφας του αιώνα (vid)

Το γύρο του κόσμου κάνει το βίντεο από την Πορτογαλία με την γκάφα του …αιώνα που οδήγησε σε ένα απίστευτο αυτογκόλ

Σε επίσημο αγώνα πρωταθλήματος στην Πορτογαλία, ένα αυτογκόλ μονοπωλεί το παγκόσμιο ενδιαφέρον. Πρωταγωνιστές, δυο γκαφατζήδες αθλητές και ένα κάθετο δοκάρι.

Το όλο περιστατικό συνέβη στην αναμέτρηση της Πάσος Φερέιρα με τη Σπόρτινγκ, για την 31η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι γκαφατζήδες πρωταγωνιστές της επίμαχης φάσης, ο τερματοφύλακας της Πάσος, Μαραφόνα και ο Λουίς Κάρλος της αμυντικής γραμμής.

Στο 7ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ο Μαραφόνα έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από μια επιστροφή. Με μια επιπόλαια κίνηση, αμέσως την προώθησε στον Λουίς Κάρλος. Ο τελευταίος όντας σε πίεση γύρισε ξανά τη μπάλα στον τερματοφύλακα της ομάδας του. Δε σκέφτηκε όμως να υπολογίσει το πόσο μακρυά ήταν αυτός από την εστία του.

Βλέποντας την κίνηση του Κάρλος, ο Μαραφόνα επιτάχυνε για να προλάβει τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Τελικά, το σουτ του Λούις Κάρλος βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι. Ο δε Μαραφόνα πρόφτασε κι έκανε προσπάθεια για να την διώξει. Πάνω στην προσπάθεια του όμως αυτή, τη βρήκε ενώ αυτή είχε πάρει πορεία εκτός γραμμής . Έτσι, την έστειλε κατευθείαν στα δίχτυα της ομάδας του.

Δείτε το βίντεο με την εφωγρενική γκάφα και το τρελό αυτογκολ

Για την ιστορία να πούμε ότι η Σπόρτινγκ βρέθηκε μεν μπροστά με αυτό το αυτογκολ, αλλά δεν έμεινε εκεί. Συνέχισε να φορτώνει με γκολ την εστία του Μαραφόνα ως και το 93ο λεπτό του αγώνα. Τελικό σκορ: 0-4.

Τα υπόλοιπα γκολ της Σπόρτινγκ πέτυχαν οι: Νούνο Σάντος (33′), Φρανσίσκο Τρινκάο (62′) και Γιούσεφ Τσέρμπι (90’+3′). Το δε αυτογκολ χρεώθηκε στον τερματοφύλακα της Πάσος Φερέιρα, Μαραφόνα