You are currently viewing Πορτογαλία: Σάλος για το ματς – ντροπή του ποδοσφαίρου (vids)
Η Πορτογαλία βρίσκεται στο επίκεντρο με το ματς - ντροπή του ποδοσφαίρου που έκανε τον γύρο του κόσμου για τον τρόπο διεξαγωγής του.

Η Πορτογαλία βρίσκεται στο επίκεντρο με το ματς – ντροπή του ποδοσφαίρου που έκανε τον γύρο του κόσμου για τον τρόπο διεξαγωγής του.

Η αναμέτρηση της Μπελενένσες με την Μπενφίκα για το πρωτάθλημα στην Πορτογαλία ήταν αυτή έστρεψε πάνω τα βλέμματα. Το σκορ ήταν 7-0 στο ημίχρονο υπέρ της Μπενφίκα.

Η Μπελενένσες ενημέρωσε πω είχε 17 κρούσματα κορονοϊού. Αλλά η Πορτογαλική Λίγκα και ίσως και η Μπενφίκα δεν δέχθηκε να μην γίνει το ματς. Κι έτσι ξεκίνησε με τους μόλις εννέα παίκτες που βρήκε, αφού συμμετείχαν και νεαροί από την ακαδημία. Που είχαν επαγγελματικά συμβόλαια.

Στο ημίχρονο του αγώνα οι φίλαθλοι της Μπενφίκα αποχώρησαν από το ματς σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς την ομάδα τους.

Η Μπελενένσες, με την σειρά της δήλωσε δύο τραυματίες στο ημίχρονο. Και ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με 7 ποδοσφαιριστές. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ζοάο Μοντέιρο, ο οποίος είναι τερματοφύλακας αλλά έπαιζε ως μέσος στον αγώνα, έπεσε στο έδαφος και υποστήριξε πως δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Ασφαλώς, το ματς διακόπηκε όπως αναφέρουν οι κανονισμοί αφού η Μπελενένσες είχε μείνει με 6 παίκτες. Και τελικά οι γηπεδούχοι θα χάσουν το ματς στα χαρτιά. Μένει να φανεί αν θα το χάσουν με 7-0 ή 3-0…

Οι κάμερες έπιασαν τον πρόεδρος της Μπελενένσες να ήταν δακρυσμένος καθώς πήγαινε στα αποδυτήρια.