You are currently viewing Πλήρωσε τα λάθη του ο ΠΑΟΚ στο Ζάγκρεμπ

Στο χειρότερο σημείο ήρθε η πρώτη φετινή ευρωπαϊκή ήττα στο Conference League για τον ΠΑΟΚ, που πλήρωσε ακριβά τα λάθη του στο Ζάγκρεμπ, χάνοντας με 2-0 από τη Ντιναμό. Πλέον, η πρόκριση μοιάζει να δυσκολεύει αρκετά.

Μία μεγάλη ανατροπή θα κληθεί να ψάξει ο ΠΑΟΚ σε μία εβδομάδα, σε μία κατάμεστη Τούμπα. Τουλάχιστον, αν θέλει να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στα προημιτελικά του Conference League. Στο Ζάγκρεπ, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πραγματοποίησε τη χειρότερή της εμφάνιση στη φετινή διοργάνωση. Ως αποτέλεσμα αυτής, γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι Θεσσαλονικείς αποδείχθηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων. Έτσι, κάνανε το έργο τους στη ρεβάνς της φάσης των “16” αρκετά δύσκολο.

Πρωταγωνιστής και σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπρούνο Πέτκοβιτς. Ήταν αυτός που με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, τιμώρησε τα λάθη του ΠΑΟΚ. Ιδίως στο πρώτο γκολ. Ουσιαστικά ήταν αυτός που έβαλε τις βάσεις ώστε η Ντίναμο να πάρει τη νίκη με ένα καθαρό 2-0.

Ο Πέτκοβιτς στο πρώτο μέρος είπε ..ευχαριστώ, στο γύρισμα του Ότο. Στη συνέχεια, με διπλή προσπάθεια, νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-0 στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο 45λεπτο, μετά από ωραία πάσα, ο έμπειρος φορ έγινε αποδέκτης της μπάλας. Με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοτάρσκι για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Από τη μεριά της, η ομάδα του Λουτσέσκου είχε ελάχιστες φάσεις στη διάρκεια του αγώνα. Τις σπουδαιότερες όλων όμως τις έχασε στο φινάλε της αναμέτρησης. Πρωταγωνιστής, ο Μουργκ που σε διάστημα λίγων λεπτών βρέθηκε κοντά στο γκολ το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα της πρόκρισης.

Αρχικά, στο 84′ με σουτ μέσα από την περιοχή ήταν άστοχος. Αλλά και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Αυστριακός με μια σέντρα σουτ προσπάθησε να σκοράρει αλλά είδε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ.