You are currently viewing Πλήγωσε τον ΠΑΣ ο Ατρόμητος!

Ο Ατρόμητος επικράτησε 3-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη αγωνιστική των play out της Super League και τον βύθισε κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Σε ένα απόλυτα χορταστικό παιχνίδι, στην πρεμιέρα των playouts της Stoixman Super League, ο Ατρόμητος λύγισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2. Το γκολ που λύτρωσε τους γηπεδούχους, ήρθε στις καθυστερήσεις. Οι μεν Περιστεριώτες έμειναν μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ οι Ηπειρώτες είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους τελική στο ματς στο 37′. Ο Βαλένσια γέμισε από τα αριστερά και ο Γκονζάλεθ με ωραίο μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Σούλη.

Η απάντηση του ΠΑΣ ήρθε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Παμλίδης απέφυγε ωραία τον Κούντε. Στη συνέχεια, με πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μαρκετζιάνι. Ο Ατρόμητος ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ σε ανύποπτη φάση. Μετά από μια στατική φάση του Κούντε, ο Σούλης έκανε κακή έξοδο διώχνοντας την μπάλα πάνω στον Εραμούσπε. Τότε, ο Τζαβέλλας προ κενής εστίας, βρήκε την ευκαιρία και σκόραρε.

Ο ΠΑΣ έδειξε σφυγμό και απάντησε με τον Εραμούσπε μετά από γέμισμα του Κιάκου. Όμως ο Ατρόμητος πέτυχε και τρίτο γκολ στο τέλος. Μετά από μια εκπληκτική μπαλιά του Κούντε και υπέροχο άγγιγμα του Βέργου που πρόλαβε τον Σούλη.

Ο ΠΑΣ είχε και δοκάρι στο τρίτο λεπτό με τον Τζίμα. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά, με κοντινή προβολή λίγο έλειψε να σκοράρει. Ο διαιτητής του κατακύρωσε το γκολ, αλλά μετά από έλεγχο στο VAR φάνηκε ότι δεν είχε περάσει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή.

Ατρόμητος

(Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Έρλινγκμαρκ (79′ Ασεβέδο), Ντε Μποκ, Κούντε, Γκονζάλες, Καμαρά (56′ Τσακμάκης), Βαλένσια (56′ Φρίντγιονσον), Κούεν (56′ Βρακάς), Αντζιέλσκι (70′ Βέργος).

ΠΑΣ Γιάννινα

(Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Τούτου, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κιάκος (69′ Τσαούσης), Τζίνο, Λιάσος (46′ Λεό), Ριένστρα (46′ Καραχάλιος), Τζίμας (69′ Ροσάλες), Ροσέρο (84′ Ντεμίρ), Παμλίδης.