You are currently viewing Πήρε το… θρίλερ και την πρόκριση για τα προημιτελικά η Άρσεναλ

Με μια αγχωτική νίκη στα πέναλντι, η Άρσεναλ πέρασε από την Πόρτο, ώστε να συνεχίσει στην προημιτελική φάση του Champions League

Η Άρσεναλ έδειξε …χαρακτήρα και πήρε τελικά την πρόκριση στους 8 του Champions League, στα πέναλτι με 4-2 (1-0 η κανονική διάρκεια). Οι κανονιέρηδες πανηγύρισαν με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση αυτή. Άλλωστε, επιστρέφουν στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μετά από 14 χρόνια!!! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ράγια, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι και συνέβαλε τα μέγιστα στην επιτυχία της ομάδας του.

Ο αγώνας:

Η Άρσεναλ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση. Έδειξε όρεξη και προσπάθησε να απειλήσει από νωρίς, ψάχνοντας το γκολ. Παρόλα αυτά, η Πόρτο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Μάλιστα, επιδίωξε να ρίξει κατά πολύ των ρυθμό των Άγγλων. Πράγμα που το κατάφερε.

Στο 22ο λεπτό, ο Ράγια διατήρησε ανέπαφη την εστία του με τεράστια επέμβαση μετά από το πλασέ του Εβανίλσον. Ήταν η πρώτη καλή στιγμή της Πόρτο στο ματς. Στο 41ο λεπτό, οι κανονιέρηδες απάντησαν, βρίσκοντας το πολυπόθητο τέρμα. Ο Όντεγκαρντ έκανε την κάθετη στον Τροσάρν. Αυτός, με εξαιρετικό τελείωμα, έκανε το 1-0, που ήταν και σκορ παράτασης δεδομένου του αποτελέσματος του πρώτου αγώνα, στην Πορτογαλία.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ ήταν και πάλι αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Πόρτο βρέθηκε απλά να την περιμένει και να προσπαθεί κυρίως να απειλεί με αντεπιθέσεις. Κάποια στιγμή, οι κανονιέρηδες κατάφεραν να βρουν και πάλι δίχτυα. Όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Χάβερτς έκανε φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στα επόμενα λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε κι οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι προσπάθειες των δύο ομάδων δεν ήταν αρκετές για να αποφέρουν καρπούς. Το 1-0 παρέμεινε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Πέναλτι:

1-0 (Όντεγκαρντ), 1-1 (Πέπε), 2-1 (Χάβερτς), 2-1 (Γούεντελ, άστοχο), 3-1 (Σάκα), 3-2 (Γκρούγιτς), 4-2 (Ράις), 4-2 (Γκαλένο)

Η Άρσεναλ Πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 4-2 και πήρε την πρόκριση για τη φάση των “8” μετά από 14 χρόνια. Ο Ράγια, έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση του Champions League.