You are currently viewing Πήρε το… πρώτο η Λίβερπουλ

Με ασίστ του Κώστα Τσιμίκα και κεφαλιά του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 118ο λεπτό της παράτασης, η Λίβερπουλ επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι στο «Γουέμπλεϊ» και πήρε το League Cup Αγγλίας.

Κάτι ανάλογο είχε γίνει και τον Μάιο του 2022. Όταν και πάλι ο Τσιμίκας με πέναλτι στην ψυχοφθόρα διαδικασία έδωσε το ίδιο τρόπαιο στη Λίβερπουλ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες χωρίς τέρματα. Αλλά σε ένα παιχνίδι πάντως που δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Για την αναμέτρηση που είχε δύο δοκάρια (ο Χάκπο και ο Γκάλαχερ για την Τσέλσι στο ξεκίνημα του δεύτερου), δύο γκολ που δε μέτρησαν λόγω VAR (του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 33΄ και του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 60΄.

Η Τσέλσι μάλιστα ήταν αυτή που «καιγόταν» περισσότερο για την κατάκτηση του. Ώστε να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς στο πρωτάθλημα έχει μείνει πολύ πίσω. Και πλέον όλες οι ελπίδες της, έχουν περάσει στο κύπελλο Αγγλίας όπου βρίσκεται στην φάση των «16».

Το Λιγκ-Καπ είναι ο πρώτος τίτλος για την ομάδα του λιμανιού στην φετινή περίοδο. Με την ομάδα του Γερμανού, Γιούργκεν Κλοπ (που είναι η τελευταία του σεζόν στην ομάδα του Ανφιλντ έχοντας ανακοινώσει την αποχώρηση του στο τέλος της περιόδου) να είναι στο κυνήγι και των υπόλοιπων τριών διοργανώσεων που αγωνίζεται (πρωτάθλημα και κύπελλο στην Αγγλία και Γιουρόπα Λιγκ στην Ευρώπη).

Η Λίβερπουλ με το τρόπαιο που κατέκτησε έφτασε τα 10 στη διοργάνωση, στην οποία είναι η πολυνίκης.