You are currently viewing Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός εξέθεσε τις αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ και επικράτησε στο ντέρμπι (2-1). Με πρωταγωνιστή τον Τζόλη, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Αστέρα (2-0) συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής.

Ενα ημίχρονο στάθηκε αρκετό στον Παναθηναϊκό που επικράτησε δύσκολα αλλά δίκαια της ΑΕΚ (2-1) στο ντέρμπι της Αθήνας. Οι καλοστημένοι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 45λεπτα και άνοιξαν το σκορ με τον Μακέντα (33’) μετά από ασίστ του Χατζηγιοβάννη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφθασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Κουρμπέλη (45’) μετά από όμορφη προσπάθεια του Ζαγαρίτη. Πιο μοιρασμένη η επανάληψη, με την ΑΕΚ να κερδίζει μέτρα αλλά να μην βρίσκει λύσεις, παρότι μείωσε στο 87΄με τον Ολιβέιρα.

Με πρωταγωνιστή τον Τζόλη, ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα επιβλήθηκε του μαχητικού Αστέρα (2-0). Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία χρειάστηκε να αγωνιστεί με δέκα ποδοσφαιριστές από το 38’ λόγω αποβολής του Ελ Καντουρί αλλά απέφυγε τις… κακοτοπιές και με πρωταγωνιστή τον 18χρονο που σκόραρε (64’) και κέρδισε το πέναλτι που διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ, που συνεχίζει έτσι την καταδίωξη της κορυφής.

Εντυπωσιακό διπλό για τον Απόλλωνα που επικράτησε του ΟΦΗ (2-0). Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, επέστρεψε με τους τρεις βαθμούς από την Κρήτη με κομβικό το γρήγορο γκολ (3’) αλλά και την αστοχία των γηπεδούχων. Πρώτη επιτυχία μετά από τέσσερις αγωνιστικές για τον ΠΑΣ, που επιβλήθηκε της Λαμίας (2-) που παρέμεινε εγκλωβισμένη στην τελευταία θέση.