You are currently viewing Πήρε το ντέρμπι ο Αρης!

Ο Άρης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς με πέναλτι επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ (1-0) και «πάτησε» στην 2η θέση. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ουραγό Λαμία (6-0), δύσκολο πέρασμα της ΑΕΚ από Ριζούπολη επί του Απόλλωνα (4-3).

Ο Ολυμπιακός έστησε… παρτι στην Λαμία, διασύροντας (6-0) τους ουραγούς απαντώντας στον αποκλεισμό από το Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη σημειώσει τρία τέρματα μέχρι το 35’ ενώ έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους με τρία γκολ στα τελευτάια λεπτά!

Η ΑΕΚ αν και έπαιξε με την… φωτιά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα (4-3). Η Ενωση προηγήθηκε 3-1 στο 25’ , αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 66’ και χρειάστηκε το γκολ του Ολιβέιρα στο 88’ για να «σφραγιστεί» το τρίποντο. Ο Βόλος αν και καλύτερος έμεινε στο 0-0 με τον Παναιτωλικό, που επέστρεψε με τον βαθμό από την Μαγνησία και πιστοποίησε την βελτίωση των τελευταίων εβδομάδων.

Τέλος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. ο Αρης επικράτησε του ΠΑΟΚ (1-0) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκάμα (39’) και τον προσπέρασε ξανά στην 2η θέση! Το ματς ήταν δυνατό και με συγκινήσεις από τα πρώτα λεπτά, με δοκάρι των γηπεδούχων μόλις στο 2’ αλλά σταδιακά ο ρυθμός έπεσε και τα σκληρά μαρκαρίσματα είχαν την τιμητική τους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά λύση με πέναλτι που υποδείχτηκε με χρήση του VAR (39’). Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, έχοντας παράπονα για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε.

Τα αποτελέσματα:

Λαμία – Ολυμπιακός 0-6
13’ Μπουχαλάκης, 34’ Εμβιλά, 35’ Ελ Αραμπί, 82’ πεν. Σουντανί, 83’ Κάιπερς, 87’ Μασούρας
Απολλων Σ. – ΑΕΚ 3-4
8’ Φερνάντεζ, 66’ Τσαμπούρης, 90’+4’ Μπαξεβανίδης – 6΄, 25’ Ανσαριφάρντ, 19’ Γκασία, 88’ Ολιβέιρα
Βόλος – Παναιτωλικός 0-0
Άρης – ΠΑΟΚ 1-0