You are currently viewing Σούπερ Καπ Ευρώπης: Το πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, 2-0 την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (vid)

Η 14 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε 2-0 την κάτοχο του Γιουρόπα Λιγκ Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και κατέκτησε το πέμπτο της Σούπερ Καπ (2002, 2014, 2016, 2017)…

Σούπερ Καπ Ευρώπης:  Η “βασίλισσα” ήταν σαφώς ανώτερη στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ελσίνκι. Μια αναμέτρηση ιδιαίτερα ξεχωριστή καθώς εγκαινιάστηκε η ημι-αυτόματη τεχνολογία οφσάιντ. Ο Καρίμ Μπενζεμά έφτασε τα 324 γκολ με την Ρεάλ ξεπερνώντας τον Ραούλ, πλέον υπολείπεται μόνο του Κριστιάνο Ρονάλντο (450)

Οι “κόκκινοι διάβολοι” απείλησαν πάντως πρώτοι, στο 14’ ο Καμάντα βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε όμως ο Κουρτουά απέκρουσε. Στο 17’ ο Βινίσιους πλασάρει αλλά ο Τούτα απομάκρυνε με σωτήριο τάκλιν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ο Κουρτουά απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Κνάουφ στο 24’, για να φτάσουμε στο 37’. Μετά τον ωραίο συνδυασμό Βινίσιους-Μπενζεμά, ο πρώτος έπιασε ωραίο πλασέ που έδιωξε σε κόρνερ ο Τραπ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπενζεμά έπιασε την πρώτη κεφαλιά ο Κασεμίρο την δεύτερη και ο Αλάμπα ανενόχλητος έγραψε το 1-0. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρεάλ άγγιξε το δεύτερο γκολ. Με τον Μπενζεμά ολομόναχο απέναντι από τον Τραπ να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Λίγο απειλήθηκε

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη, στο 55’ σουτ του Βινίσιους απέκρουσε ο Τραπ. Ενώ στο 61’ μετά από ωραία ομαδική ενέργεια ο Κασεμίρο έπιασε σουτ με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι. Φάση για την Αϊντραχτ στο 64’ όμως ο Κνάουφ δεν έκανε το τελείωμα που ήθελε. Και ένα λεπτό αργότερα από γύρισμα του Βινίσιους, ο Μπενζεμά έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (85′ Ρίντιγκερ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς (67′ Ροντρίγκο), Καζεμίρο, Κρόος (85′ Τσουαμενί), Βαλβέρδε (76′ Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους (85′ Θεμπάγιος)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Τουρέ (70′ Αλάριο), Εντικά, Τούτα, Ρόντε (58′ Γκέτσε), Σο, Κνάουφ, Λεντς, Καμάντα, Λίντστρεμ (58′ Μουανί), Μπορέ