You are currently viewing Πετρούνιας: Χρυσός για 7η φορά!!

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία, όταν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, κατέκτησε το 7ο χρυσό του μετάλλιο

Το όνομα του με χρυσά γράμματα έγραψε στην ιστορία της γυμναστικής ο Λευτέρης Πετρούνιας, την Παρασκευή (26/4), στο Ρίμινι. Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους. Είναι το 7ο χρυσό του άρχοντα των κρίκων. Αυτό, τον κάνει τον γυμναστή με τα περισσότερα χρυσά στο ίδιο όργανο. Δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος στην ιστορία να φτάσει τα 7 χρυσά στο ίδιο όργανο.

Ο 33χρονος πρωταθλητής είχε πιάσει στις κατακτήσεις σε ένα όργανο τον θρυλικό Κρίστιαν Μπέρκι, που είχε έξι χρυσά, από το χρυσό μετάλλιο στο Μόναχο το 2022. Συνολικά, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε τα 9 μετάλλια στον θεσμό. Παράλληλα, αύξησε στα 32 τη συγκομιδή της Ελλάδας.

Ο Πετρούνιας εκτέλεσε τελευταίος το πρόγραμμά του στον τελικό των κρίκων μεταξύ των οκτώ φιναλίστ. Συγκέντρωσε 15,000 βαθμούς εκτελώντας υπέροχα (βαθμός δυσκολίας: 6,300, βαθμός εκτέλεσης: 8,700). Έτσι, επανήλθε θριαμβευτικά στην ευρωπαϊκή κορυφή.

Ταυτόχρονα, ο 33χρονος πρωταθλητής έστειλε το πιο ηχηρό μήνυμα ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Δεδομένου ότι το Ευρωπαϊκό του Ρίμινι αποτέλεσε τον πρώτο και μοναδικό επίσημο φετινό αγώνα του πριν από το μεγάλο ραντεβού του καλοκαιριού.

Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Αζέρος Νικίτα Σιμόνοφ με 14,900 βαθμούς. Ο Αζέρος υπερίσχυσε στην ισοβαθμία του περσινού νικητή, τον αιγυπτιακής καταγωγής Τούρκο Άντεμ Ασίλ, που πήρε επίσης 14,900 βαθμούς. Παρόλα αυτά, έμεινε 3ος επειδή είχε χαμηλότερο επιμέρους βαθμό εκτέλεσης.