You are currently viewing Πετούσε… φωτιές ο ΠΑΟΚ

Super League- 18η αγωνιστική: Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα απίθανο σόου στην Τούμπα, πήρε σαρωτική νίκη και πέταξε στην κορυφή

Φοβερή εμφάνιση από τον “Δικέφαλο του Βορρά”, στην Τούμπα. Επικράτησε με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Κυρίαρχος στο γήπεδο και με πλήθος ευκαιριών, πήρε δίκαια τη νίκη που τον ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ, καθώς απείλησε για πρώτη φορά. Όμως καμία ανησυχλια για τον Κοτάρκσι. Στο γύρισμα του Λεό, ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό σπριντ, πρόλαβε η άμυνα. Σταδιακά οι Θεσσαλονικείς πήραν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 20′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Οζντόεφ πήρε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Στο δεύτερο, ο Τζίμας πλάσαρε, με τον Κλέιμαν να αποκρούει. Λίγο πριν τη συμπλήρωση της μισής ώρας αγώνα, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ.

Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή. Η άμυνα του ΠΑΣ δεν έδιωξε μακριά, με τον Ντεσπόντοφ να σουτάρει με τη μία μέσα. Ο Κλέιμαν απέκρουσε,. Όμως, από τα αριστερά ακολουθούσε ο Μπάμπα, που έκανε το 1-0.

“Φτωχό” σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο του ματς. Παρόλα αυτά, λίγο έλειψε να αλλάξουν τα δεδομένα, στις καθυστερήσεις. Ο ΠΑΣ έφυγε στην αντεπίθεση κι ο Λεό πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά. Βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι και σούταρε δυνατά. Όμως, η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ. Διπλασίασε τα τέρματά του, τέσσερα λεπτά μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου. Ο Μουργκ εκτέλεσε φάουλ, η άμυνα των Ηπειρωτών έδιωξε προς τα δεξιά. Εκεί, που στη μεγάλη περιοχή ο Μεϊτέ έκανε το πλασέ. Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατάληξε στα δίχτυα για το 2-0 στο 49′.

Άμεσα οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά με τετ-α-τετ του Τζίμα στο 51′. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-0, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, έπειτα από σέντρα του Σάστρε. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα. Σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες με την ίδια συχνότητα.

Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Ο Σάστρε επιχείρησε να βγάλει τη σέντρα, αλλά ο Ριένστρα έβαλε το πόδι του και η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, αιφνιδιάζοντας τον Κλέιμαν. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-0 στο 66′. Τελευταία μεγάλη φάση στο 87′, όταν το σουτ του Τόμας σταμάτησε στο δοκάρι.