You are currently viewing Περίπατος της Άρσεναλ στο ντέρμπι με την Τσέλσι

Επίδειξη δύναμης έκαναν οι κανονιέρηδες στους Λονδρέζους στο εξ αναβολής ντέρμπι της 29η αγωνιστικής της Premier League

Το εξ αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής της Premier League, μεταξύ Άρσεναλ και Τσέλσι έγινε την Τρίτη (23/4) στο Emirates. Στο λονδρέζικο αυτό ντέρμπι, οι κανονιέρηδες σφυροκόπησαν τους φιλοξενούμενους και πήραν τη νίκη με 5-0. Μια νίκη που τους βάζει δυναμικά στο κυνήγι του τίτλου, ανεβάζοντάς τους στην κορυφή. Έστω και προσωρινά…

Ουσιαστικά, η Άρσεναλ μετέτρεψε το παιχνίδι με την Τσέλσι, σε παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα με το σαρωτικό 5-0 ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Πλέον βρίσκεται στο +3 από τη Λίβερπουλ (έχοντας έναν αγώνα περισσότερο) και στο +4 από τη Σίτι (έχοντας 2 αγώνες πεισσότερους).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο ματς. Μάλιστα, στην πρώτη τους καλή φάση βρήκαν το γκολ. Ήρθε, με ωραίο τελείωμα του Τροσάρ μετά από πάσα Ντέκλαν Ράις.

Η Τσέλσι σταδιακά πάλεψε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Όμως, ήταν ελάχιστα απειλητική στα καρέ του Ράγια. Μόνη εξαίρεση, η φάση του 23ου λεπτού. Ο Τζάκσον έκανε μια κούρσα από τα δεξιά. Μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα. Όμως, μετά από κόντρα, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Πέτυχαν τέσσερα γκολ σε διάστημα 18 λεπτών και πήραν το τρίποντο.

Συγκεκριμένα, ο Μπεν Γουάιτ στο 52′ έκανε το 2-0 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πέτροβιτς, όπου του στρώθηκε η μπάλα. Πέντε λεπτά μετά ο Έντεγκαρντ με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Χάβερτς. Αυτός δεν είχε πρόβλημα να μπει στην περιοχή και να σκοράρει. Ο Γερμανός σκόραρε ξανά στο 65ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Σακά μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπεν Γουάιτ με μια υπέροχη σέντρα – σουτ από δύσκολη γωνία στο 70ο λεπτό.

Η Άρσεναλ συνέχισε να ψάχνει και το έκτο γκολ, ωστόσο δεν το βρήκε. Παρ’ όλα αυτά αυτή η πεντάρα είναι η ευρύτερη νίκη που έχει πετύχει στην ιστορία της κόντρα στους μπλε.