You are currently viewing Πέρασε από την Καισαριανή ο Άρης, 1-0 την Κηφισιά

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς με γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Κηφισιάς για την 20η αγωνιστική της Super League.

Το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Γιάννης Φετφατζίδης στην επιστροφή του στη Super League, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, θεμελιώνοντας ταυτόχρονα τη θέση τους στην πρώτη 5αδα.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι για μια ακόμη φορά δεν τα κατάφεραν να πάρουν βαθμό. Ως εκ τούτου, βρέθηκαν στον πάτο της βαθμολογίας. Παράλληλα, το έργο της ομάδας των Βορείων Προαστίων για παραμονή γίνεται όλο και δυσκολότερο.

Ο Άρης μετά το γκολ που σημείωσε δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός προς την εστία του Αναγνωστόπουλου. Έπαιξε με τη φωτιά μέχρι το τέλος του ματς καθώς δεν βρήκε ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι αν και είχαν τις στιγμές τους δεν κατάφεραν να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης.

Μόλις στο 5′ η Κηφισιά απείλησε την εστία του Άρη. Όμως το δυνατό σουτ του Πέιου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν εύκολα κάτι το αξιόλογο. Παρ’ όλα αυτά, στην πρώτη τους ευκαιρία οι παίκτες του Άκη Μάντζιου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Φετφατζίδης υποδέχθηκε ωραία την κάθετη πάσα του Μενέντεθ. Με πλασέ, πέτυχε το 1-0 για τους “κίτρινους” στο 17ο λεπτό, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της δεύτερης θητείας του στην ομάδα.

Στο 38′ η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να απειλήσει. Και πάλι όμως, το σουτ του Τεϊσέιρα κατέληξε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του λίγο πριν την ανάπαυλα. Όμως, δεν τα κατάφερε. Ο Φετφατζίδης έδωσε στον Σουλεϊμάνοφ. Αυτός μπήκε στην περιοχή κι έκανε το πλασέ. Ο Αναγνωστόπουλος όμως έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το προβάδισμα των Θεσσαλονικειών ανάγκασε την Κηφισιά να γίνει πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα, πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Τετέι να επιχειρεί το τακουνάκι, που απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης. Στο 49′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζούρασεκ στον Τετέι. Τo VAR έλεγξε τη φάση, αλλά δεν προέκυψε κάτι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Νίλσεν έφθασαν στην ισοφάριση, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Ο Σολόα πλάσαρε εύστοχα, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος. Σταδιακά, η πίεση των γηπεδούχων έπεσε και ο Άρης διατήρησε εύκολα το υπέρ του σκορ μέχρι το φινάλε