You are currently viewing Πέρασε με ανατροπή από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά και πάλι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Παναιτωλικός δυσκόλεψε αρκετά τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρήκαν δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών και επικράτησαν με 2-1 για την 25η αγωνιστική της Super League.

Για την 25η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο Αγρίνιο. Εκεί τον υποδέχθηκε ο Παναιτωλικός για το προτελευταίο ματς της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους ερυθρόλευκους. Ο Μεντιλίμπαρ αναγκάστηκε και προχώρησε σε rotation. Ωστόσο έφυγε νικητής. Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ στο 33′ για τους Αγρινιώτες. Στη συνέχεια, ο Τορεχόν με αυτογκόλ μετά την προσπάθεια του Μαρτίνς έφερε την ισοφάριση στο 72′. Στο 79ο λεπτό, ο Ελ Κααμπί σκόραρε, δίνοντας το τρίποντο στον Ολυμπιακό.

Έτσι, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έσυνέχισε το νικηφόρο σερί του στον ερυθρόλευκο πάγκο, κάνοντας το 5Χ5. Όσο αφορά τη βαθμολογία τώρα, ο Ολυμπιακός έχει συγκεντρώσει 53 πόντους. Η δε ομάδα του Αγρινίου, παρέμεινε στη 12η θέση με 19 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο δεν μπορούσε να βρει δίχτυα στο πρώτο μέρος. Oι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Φρεντερίκο Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος, αρχικά συνδυάστηκε ωραία με τον Ντίαζ. Στη συνέχεια, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0 στο 33′. Αυτή ήταν η μοναδική τελική των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

Οι Πειραιώτες επιχείρησαν να βγουν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Παναιτωλικού, ο οποίος φρόντιζε να καλύπτει τα μετόπισθεν του. Τελικά η ισοφάριση ήρθε με αυτογκόλ. Ο Μάρτινς επιχείρησε το γύρισμα και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, μετά από παρέμβαση του Τορεχόν, που προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έφερε το 1-1 το 72’. Επτά λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έφερε “τούμπα” το ματς. Ο Ελ Κααμπί έκλεψε την μπάλα από τον Μαλή, πέρασε τον τερματοφύλακα, ο Μαροκινός πλάσαρε για το 2-1, με τον Ταμπίτζε να κάνει το τάκλιν για να κόψει στην γραμμή, αλλά να μην τα καταφέρνει.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

(Γιάννης Πέτρακης): Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε (67′ Στάγιτς), Μαυρίας, Χατζηθεοδωρίδης (71′ Τορεχόν), Πέρες, Ντουάρτε, Μπουζούκης (61′ Τσιγγάρας), Καρέλης (67′ Ζοάο Πέδρο), Ντίαζ (61′ Σενγκέλια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Βέζο (90′ Ντόη), Ρέτσος, Ορτέγκα, Ιμπόρα (59′ Έσε), Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ (59′ Μαρτίνς, 83′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (59′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί.