You are currently viewing Πεντάρα από τη Βιγιαρεάλ δέχτηκε η Μπαρτσελόνα!

Στον -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε η Μπαρτσελόνα, μετά τη βαριά ήττα της με 5-3 από τη Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της LaLiga.

Πρώτα ήρθε ο αποκλεισμός της στο Copa del Rey. Τώρα, οι μπλαουγκράνα έχασαν ουσιαστικά και τις… ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου της LaLiga. Την ίδια ώρα που η Χιρόνα βρίσκεται στο -2 από τους Μαδριλένους.

Με μια απίθανη ανατροπή μέσα σε έντεκα λεπτά , η Μπαρτσελόνα γύρισε από το -2. Παρόλα αυτά, δεν ήταν αρκετή για να γυρίσει τα πράγματα για τους μπλαουγκράνα. Στο τέλος οι αντεπιθέσεις έδωσαν στο “κίτρινο υποβρύχιο” τη νίκη με 5-3 στην 22η αγωνιστική.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” άνοιξε το σκορ με τον Ζεράρ Μορένο στο 41′. Στο β’ μέρος, ο Ιλιάς Ακομάς νίκησε στο τετ α τετ τον πρώην συμπαίκτη του στη Μασία, Ινιάκι Πένια, για το 2-0.

Στα επόμενα 11 λεπτά, οι παίκτες του Τσάβι με ανατροπή κατάφεραν ν’ απαντήσουν και να προηγηθούν με 3-2. Στο 60′, ο Ιλκάι Γκιντογάν μείωσε σε 2-1. Αργότερα, στο 68′, ο Πέδρι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 71′ από γέμισμα στην περιοχή ο Ερίκ Μπαγί με αυτογκόλ έκανε το 3-2.

Όμως, η Βιγιαρεάλ αξιοποίησε τα κενά στα μετόπισθεν από πλευράς Μπαρτσελόνα. Έτσι, στο 84′, ο Γκονσάλο Γκέντες με δυνατό σουτ νίκησε τον Πένια και ισοφάρισε σε 3-3. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να βρει το γκολ. Ανέβηκαν όλοι οι παίκτες της στο γήπεδο της Βιγιαρεάλ. Μόνο, για να τους “πληρώσει” αυτή με δύο ακόμη γκολ. Σκόρερ οι: Αλεκσάντερ Σόρλοθ (90΄+9΄) και Χοσέ Λουίς Μοράλες (90΄+12′).