You are currently viewing Παυλίδης: Έγραψε ιστορία με την Αλκμάαρ – 5ος σκόρερ σε όλη την Ευρώπη φέτος! (vid)

Ο Βαγγέλης Παυλίδης τα πάει εξαιρετικά και φέτος με την Αλκμάαρ στο πρωτάθλημα της Ολλανδίας, η οποία είναι και στην πρώτη θέση.

Μάλιστα με το γκολ που έβαλε ο Παυλίδης στο πρόσφατο εκτός έδρας 3-0 επί της Τσβόλε έγραψε ιστορία. Καθώς έχει σκοράρει και στα 5 πρώτα της παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Έτσι ο Έλληνας επιθετικός έγινε μόλις ο δεύτερος που καταφέρνει κάτι τέτοιο για την Αλκμάαρ, με την πρώτη φορά να είχε γίνει το μακρινό 1978. Και ήταν ο Τζον Μέντγκοντ που το είχε καταφέρει.

Ο διεθνής άσος τα…σπάει για μια ακόμα χρονιά με την Αλκμάαρ αν κια φέτος δεν έχει μαζί του ον Χατζηδιάκο που πήρε μεταγραφή στην Κάλιαρι. Αν συνεχίσει έτσι ο Παυλίδης είναι δεδομένο πως θα δεχθεί κρούσεις από πολλές ομάδες. Μάλιστα λέγεται πως τον παρακολουθούν ομάδες της Premier League.

Στο μεταξύ βρίσκεται στην 5η θέση του πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων. Μετρά επτά γκολ σε πέντε αγώνες.

Ο Σερού Γκιρασί, συνεχίζει να σκοράρει «κατά βούληση» και προηγείται στον συγκεκριμένο πίνακα. Άφησε στην δεύτερη θέση τον Ερλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος πέρυσι «μονοπώλησε» τα σχετικά βραβεία,.

Ο 27χρονος επιθετικός της Στουτγκάρδης από την Γουϊνέα, έχει «βρει δίχτυα» δέκα φορές σε πέντε συμμετοχές στην μπουντεσλίγκα.
Ο έμπειρος άσος παραμένει επικεφαλής, μετά τα δύο τέρματα που σημείωσε στην νίκη επί της Ντάρμσταντ με 3-1,

Η πρώτη δεκάδα του σχετικού πίνακα, έχει ως εξής:

1) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα) 10 γκολ σε 5 αγώνες (434 λεπτά συμμετοχής)

2) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 8 γκολ σε 6 αγώνες (530 λεπτά)

3) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία) 8 γκολ σε 9 αγώνες (719 λεπτά)

4) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί Σεν Ζερμέν/Γαλλία) 7 γκολ σε 5 αγώνες (341 λεπτά)

5) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα) 7 γκολ σε 5 αγώνες (425 λεπτά)

6) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία) 7 γκολ σε 5 αγώνες (439 λεπτά)

7) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αρεγεντινή) 6 γκολ σε 5 αγώνες (384 λεπτά)

8) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό) 6 γκολ σε 5 αγώνες (386 λεπτά)

9) Βίκτορ Μπονιφάς (22 ετών/Λεβερκούζεν/Νιγηρία) 6 γκολ σε 5 αγώνες (442 λεπτά)