You are currently viewing Πάτησε… γκάζι στο τέλος ο Παναθηναϊκός και λύγισε τον ΠΑΟΚ

Basket League – 10η αγωνιστική: Αν και ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αυτός κατάφερε να βγεί νικητής κάνοντας το 10/10

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δυσκόλεψε το “τριφύλλι”. Ωστόσο υπερίσχυσε η ποιότητα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν. Πήρε τη νίκη με 97-85 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League και παραμένει αήττητη.

Ο αγώνας

Νωχελικό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις. Έτσι, αρχικά έμεινε χαμηλά στο σκορ. Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Γκίλμορ να πετυχαίνει 11 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά, διαμορφώνοντας το 13-10 υπέρ της ομάδας του. Με τους Μήτογλου και Ναν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-17, 1:10 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ένα καλάθι του Σμιθ όμως, κι ένα του Μπελιάουσκας, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (22-17) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Φανταστική εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο για τους παίκτες του Φώτη Τακιανού. Με συνεχόμενα καλάθια των Μαργαρίτη και Τσαϊρέλη πήγαν στο +9 (26-17) στο 11′. Μάλιστα, διατήρησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 15ο λεπτό.

Τότε ο Άλστον διαμόρφωσε το 36-27 με τρίποντο. Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 36-35, δια χειρός Μαντζούκα. Ο Γκραντ έβαλε το “τριφύλλι” μπροστά στο σκορ μετά από ώρα, με 45-42. Κάπου εκεί όμως, ο Μπελιάουσκας με buzzer beater διαμόρφωσε το ισόπαλο 45-45 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

2ο μέρος

Διαφορετική εικόνα από τους “πράσινους” στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και πλέον είχαν και μεγαλύτερη παραγωγικότητα στην επίθεση. Μόνο με βολές σκόραρε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά. Ο δε Παναθηναϊκός, με επιμέρους 10-2 βρέθηκε στο +8 (55-47).

Εκεί, ο Σμιθ μείωσε σε 55-50 με τρίποντο. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 για τους γηπεδούχους, που στο 26′ πήγαν στο +16 (66-50). Οι “ασπρόμαυροι” μείωσαν ξανά σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (70-62). Ο Μήτογλου απάντησε με δύο καλάθια κι έκανε το 74-62, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν χαλάρωσαν λόγω της διαφοράς. Τότε, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να επιστρέψουν και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε περισσότερα από τρία λεπτά για να ευστοχήσει σε σουτ εντός πεδιάς. Οι δε συνεχόμενοι πόντοι του Φρίντρικσον, έφεραν τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού (82-80), 4:22 πριν το τέλος.

Ωστόσο, με σερί 10-0 οι “πράσινοι” τελείωσαν το παιχνίδι, έχοντας διαφορά 12 πόντων (92-80), 1:48 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 6 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 3 (1) , Αντετοκούνμπο 6 , Μαντζούκας 6 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ) , Καλαϊτζάκης 10 (3 ριμπάουντ) , Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11 (3 κλεψίματα), Ναν 21 (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 11 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μήτογλου 19 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Λεσόρ 2.

ΠΑΟΚ

(Φώτης Τακιανός): Γκίλμορ 14 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 2 (4 ασίστ), Φρίντρικσον 15 (1/2 τρίποντα, 11 ασίστ) , Άλστον 18 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Σμιθ 8 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Τσιακμάς 3 (1) , Τσαϊρέλης 13 (4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (1) , Μπελιάουσκας 7 (1/4 τρίποντα), Αρσενόπουλος.