You are currently viewing Πάρτι του ΟΦΗ που… κατεδάφισε τον ΠΑΣ

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στα play outs της Super League, στέλνοντας τους Ηπειρώτες να είναι όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμο

Στην 3η αγωνιστική των play outs της Super League, ο ΟΦΗ πήρε άνετη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0. Ήταν η πρώτη νίκη των Κρητικών στη διαδικασία των play outs.

Το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ καθάρισε οπυσιαστικά από το πρώτο κιόλας μέρος.

Ο Ριέρα άνοιξε το σκορ στο 10′, ενώ ο Μπάκου έκανε το 2-0 στο 45+4′. Οι Ηπειρώτες αγωνίζονταν με δέκα από το 26′, εξαιτίας αποβολής του Εραμούσπε. Το τρίτο γκολ του ΟΦΗ πέτυχε ο Ισέκα στο 58′, ενώ το 4-0 διαμόρφωσε ο Ριέρα στο 87′.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πλησιάζει στην δεύτερη κατηγορία ολοένα και περισσότερο. Με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν είναι ουραγός με 19 πόντους και βρίσκεται στο -6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, οι Κρητικοί είναι άνετοι με 30 πόντους.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει δίχτυα από νωρίς στην αναμέτρηση. Αφού ο Μαρινάκης τροφοδότησε τον Ριέρα, αυτός έκανε το 1-0 μόλις στο 10ο λεπτό βάζοντας σε… μπελάδες τους Ηπειρώτες. Στο 26ο λεπτό, χάλασαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Αιτία η απευθείας αποβολή του Εραμούσπε. Κάτι που έβαλε τους φιλοξενούμενους σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.

Έτσι, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπακού. Αυτός πλάσαρε για το 2-0 στο 45+4.

Ο ΟΦΗ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στο δεύτερο μέρος. Έτσι κατάφερε στο 58ο λεπτό να τριπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ισέκα έγραψε το 3-0 ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και σκόραραν εκ νέου. Με εξαιρετική εκτέλεση του Τοράρινσον και το γκολ του Βέλγου επιθετικού που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι Κρητικοί όμως δεν έριξαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να βρουν και τέταρτο γκολ, με τον Ριέρα στο 86ο λεπτό, να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Έτσι, ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμο τρίποντο, σπρώχνοντας τον ΠΑΣ στον υποβιβασμό.