You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 9ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στην 9η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Την Κυριακή (4/8) ολοκληρώθηκε και η 9η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Τη μέρα αυτή η Ελληνική συμμετοχη έδωσε ηχηρό παρών. Η Ελληνική αποστολή συμμετείχε με 10 αθλητές κι ένα σύνολο (Εθνική πόλο γυναικων) σε συνολικά 5 αθλήματα.

Εννοείται πως όλα τα βλέμματα τράβηξε το χάλκινο μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους. Το μετάλλιο αυτό ανέβασε το ρεκόρ της Ελλάδας στα 5 μετάλλια, μέχρι στιγμής. Επιπλέον, με το μετάλλιο αυτό ο Έλληνας γυμναστής πέρασε στο πάνθεον της ιστορίας. Είναι ο πρώτος αθλητής στην ιστορία των κρίκων με 3 συνεχόμενα Ολυμπιακά μετάλλια.

Στην 9η μέρα είχαμε και την πρόκριση του Μίλτου Τεντόγλου στον τελικό του άλματος εις μήκος. Ο Έλληνας αθλητής κατάφερε να περάσει στον τελικό με μια και μόνο προσπάθεια!!!

Επίσης, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου κατάφερε την πρώτη της νίκη στους ομίλους του πόλο γυναικών. Ταυτόχρονα, σφράγισε το εισητήριο για τα προημιτελικά, με τις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Στις επιτυχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής την 9η μέρα, πρέπει να αναφέρουμε και την Εμμανουέλα Κατζουράκη. Αφού επιβίωσε του τρομεροτερου σιδηροδρομικού ατυχήματος στην Ελλάδα (η τραγωδία στα Τέμπη), κατάφερε να πάρει την 5η θέση στον τελικό σκιτ γυναικών (σκοποβολη). Να σημειώσουμε πως ήταν η πρώτη της φορά σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Αναλυτικά οσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 9η μέρα

Σκοποβολή
  • τελικός σκιτ γυναικών – Εμμανουέλα Κατζουράκη (κατέλαβε την 5η θέση στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες)
Στίβος
  • προκριματικά άλματος εις μήκος – Μίλτος Τεντόγλου (προκρίθηκε άνετα στον τελικό με άλμα στα 8,32μ)
  • πρώτος γύρος 200μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στα ημιτελικά μέσω του ρεπεσάζ)
  • προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη (κατέλαβε την 17η θέση στα προκριματικά και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό)
  • τελικός άλματος εις ύψος – Τατιάνα Γκούσιν (κατέλαβε την 9η θέση στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες )
  • τελικός σφυροβολίας – Χρήστος Φραντζεσκάκης (κατέλαβε τη 12η θέση στη δεύτερή του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες )
Ενόργανη Γυμναστική
  • τελικός κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας (κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και έραψε ιστορία)
Ιστιοπλοΐα
  • 1η μέρα formula kite – Κάμερον Μαραμενίδης (βρίσκεται στην 11η θέση μετά την ολοκλήρωση των πρώτων τεσσάρων ιστιοδρομιών)
  • 3η ημέρα 470 μεικτό – Αριάδνη Σπανάκη/Οδυσσέας Σπανάκης (βρίσκονται στη 15η θέση μετά από την ολοκλήρωση ακόμα δύο ιστιοδρομιών)
Πόλο γυναικών
  • 4η αγωνιστική Β’ ομίλου γυναικών: Γαλλία – Ελλάδα (προκρίθηκε στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά)