You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 6ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στην 6η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Ολοκληρώθηκε κι η 6η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Για μια ακόμα φορά η Ελληνική συμμετοχή στο αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας, ήταν πλούσια και συναρπαστική. Συνολικά είχαμ τη συμμετοχή 8 αθλητών και ενός συνόλου (Εθνική πόλο ανδρών) σε 6 αγωνίσμτα.

Τη μεγαλύτερη συγκίνηση της ημέρας μας πρόσφερε ο Απόστολος Χρήστου, που κέρδισε το 2ο μετάλλιο της Ελλάδας στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες. Συγκεκριμένα κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο. Μάλιστα, αυτό είναι και το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική κολύμβηση στους σύγχρονους Ολυμπιακούς αγώνες.

Ο Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε στον τελικό του σκιφ, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς. Έτσι, θα υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει στο Τόκιο. Ο Στέφανος Ντούσκος κάλυψε την απόσταση των δύο χιλιομέτρων σε 6 λεπτά, 40 δευτερόλεπτα και 78 εκατοστά. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Γερμανός, Ολιβερ Ζάϊγκλερ με επίδοση 6:35.77. Μια επίδοση που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν 6:40.45 του Ντούσκου στο Τόκιο το 2021.

Η Αντιγόνη Ντρισμώνη συγκίνησε τους πάντες, καταλαμβάνοντας την 22η θέση στον τελικό των 20 χιλιομέτρων βάδην . Τερμάτισε σε 1:31.33, που ήταν φετινό ρεκόρ για την ίδια. Λίγο μετά τον τερματισμό της, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ομολόγησε πως αυτή ήταν η τελευταία της συμμετοχή στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού.

Τεράστια επιτυχία και από την Εθνική πόλο ανδρών. Διέλυσε τις ΗΠΑ, εξασφαλίζοντας τη θέση της στους 8 του τουρνουα.

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 6η ημέρα

Στίβος
  • τελικός 20χλμ βάδην γυναικών – Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (τερμάτισε 22η)
Κωπηλασία
  • ημιτελικά σκιφ ανδρών – Στέφανος Ντούσκος (προκρίθηκε στον τελικό)
Πόλο ανδρών
  • 3η αγωνιστική Α’ Ομίλου: Ελλάδα – ΗΠΑ
Κολύμβηση
  • προκριματικά 50μ ελεύθερο ανδρών Στέργιος Μπίλας (αποκλείστηκε, τερματίζοντας 18ος)
  • τελικός 200μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου (ασημένιο μεταλλιο)
  • ημιτελικός 50μ ελεύθερο ανδρών – Κριστιάν Γκολομέεβ (προκρίθηκε στον τελικό)
  • ημιτελικός 200μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος (αποκλείστηκε από τον τελικό)