You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 15ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στη 15η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Το Σάββατο (10/8) ολοκληρώθηκε και η 15η μέρα, η προτελευταία των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Στο φινάλε της άφησε ανάμεικτα συναισθήματα για την Ελληνική αποστολή. Η Ελλάδα συμμετείχε στο αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας με 2 αθλητές κι ένα σύνολο (Εθνική πολο γυναικών) σε συνολικά 3 αθλήματα.

Στον απολογισμό της ημέρας η Ελλάδα συμμετείχε σε 2 τελικούς, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάποια διάκριση σε αυτούς.

Συγκινητική η προσπάθεια της Ελίνας Τζένγκο στον τελικό του ακοντισμού. Η Ελληνίδα αθλήτρια, μέλος της team future της Bwin, κατέλαβε την 9η θέση. Ήταν ο πρώτος της τελικός στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του πλανήτη και το άγχος της ήταν φανερό.

Η Ελληνίδα αθλήτρια είχε καλύτερη επίδοση στα 61,85 μέτρα που ήταν και η πρώτη της βολή. Έκανε άκυρο στη δεύτερή της προσπάθεια, ενώ έριξε το ακόντιο στα 57,90μ στην 3η της βολή.

Εξαιρετικές και με φοβερό πρόγραμμα, εμφανίστηκαν στον τελικό του ελεύθερου ντουέτου οι Σοφία Μαλκογεώργου και Ευαγγελία Πλατανιώτη. Το ελληνικό ντουέτο έλαβε 281.8418 βαθμούς για αυτή τους την παρουσίαση. Με 532.3002 βαθμούς στο σύνολο, τερμάτισαν στην 6η θέση. Είναι η καλύτερη θέση που πήρε ποτέ ελληνικό ντουέτο στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Τέλος, η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών κατέλαβε την 7η θέση στο Ολυμπιακό τουρνουά Παρισιού. Η γαλανόλευκη επικράτησε 19-10 του Καναδά και ολοκλήρωσε έτσι την παρουσία της στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Εθνική πόλο γυναικών επέστρεψε σε Ολυμπιακούς αγώνες μετά από 16 χρόνια απουσίας. Τελευταία φορά ήταν στη διοργάνωση του Πεκίνου.

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 15η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Πόλο γυναικών
  • Αγώνας κατάταξης για τις θέσεις 7-8: Ελλάδα – Καναδάς (Η Εθνική κέρδισε με 19-10 και κατέκτησε την 7η θέση στο ολυμπιακό τουρνουά)
Καλλιτεχνική Κολύμβηση
  • Τελικός ελεύθερο ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη/Σοφία Μαλκογεώργου (Κατέλαβαν την 6η θέση στο ντουέτο)