You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 14ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στη 14η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Την Παρασκευή (6/8) ολοκληρώθηκε και η 14η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Η Ελληνική αποστολή συμμετείχε στο αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας με 4 αθλητές κι ένα σύνολο (Εθνική πόλο ανδρών). Το παρών των Ελλήνων αθλητών ήταν για μια ακόμη φορά ηχηρό, γεμίζοντας μας με εθνική υπερηφάνια. Η Ελλάδα έκανε 8 τα Ολυμπιακά της μετάλλια, διπλασιάζοντας αυτά του Τόκιο κι αγγίζοντας τη συγκομιδή στην Ατλάντα.

Η πιο σημαντική στιγμή για την Ελλάδα την 14η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων, ήταν η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στην πάλη. Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ πήρε την ιστορική διάκριση στα 86Kg ελευθέρας πάλης ανδρών, κερδίζοντας τον Αμινε με 5-4 στα σημεία. Είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα, στο άθλημα αυτό, μετά από 20 χρόνια.

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών επικράτησε 15-9 της Αυστραλίας στον πρώτο αγώνα κατάταξης. Τώρα θα παλέψει με την Ισπανία για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού. Η δε ομάδα του Τιμ Χέιμιλ θα αγωνιστεί απέναντι στην Ιταλία.

Στη δέκατη θέση του αγώνα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, των Ολυμπιακών Αγώνων τερμάτισε ο Άλκης Κυνηγάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε στο προπορευόμενο γκρουπ μέχρι περίπου τα μισά της κούρσας. Δυστυχώς, στη συνέχεια έμεινε λίγο πιο πίσω. Έτσι, δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων.

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 14η μέρα

Μαραθώνια κολύμβηση
  • Τελικός 10χλμ ανοιχτής θαλάσσης ανδρών – Άλκης Κυνηγάκης (κατέλαβε τη 10η θέση)
Πάλη
  • 74κ ελευθέρας ανδρών – Γιώργος Κουγιουμτσίδης (αποκλείστηκε από τη φάση των 16)
  • Τελικός ρεπεσάζ στην κατηγορία των 86 κιλών – Νταουρέν Κουρουγκλίεβ (κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο)
Πόλο ανδρών
  • Αγώνας κατάταξης για τις θέσεις 5-8: Ελλάδα – Αυστραλία (15-9)
Καλλιτεχνική κολύμβηση
  • Τεχνικό ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη / Σοφία Μαλκογεώργου (βρίσκονται στη 13η θέση)