You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 11ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στη 11η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Την Τρίτη (6/8) ολοκληρώθηκε και η 11η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων. Η Ελλάδα συμετείχε με 4 αθλητές και 2 σύνολα (Μπάσκετ ανδρών και Πόλο γυναικών). Παρόλα αυτά το παρών της ήταν ηχηρό. Στον απολογισμό της 11ης ημέρας είχαμε ένα μετάλλιο (το 7ο συνολικά στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες) και 2 αποκλεισμούς.

Φυσικά την ..παράσταση έκλεψε το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου, στο άλμα εις μήκος. Ο άλτης από τα Γρεβενά πέταξε στα 8,48μ στη 2η προσπάθεια του, αφήνοντας πίσω κάθε ανταγωνισμό. Η επιτυχία του Τεντόγλου είναι ιστορική, καθώς γίνεται ο δεύτερος αθλητης στην ιστορία του μήκους που ανεβαίνει στο ψηλότερο Ολυμπιακό βάθρο για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Ο άλλος  που το έχει καταφέρει αυτό, είναι ο αξεπέραστος Καρλ Λίουις.

Από κει και πέρα είχαμε τον αποκλεισμό της Εθνικής μας ανδρών στο μπάσκετ. Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη κατόρθωσε και μπήκε στην ελίτ του παγκοσμίου μπάσκετ. Στην φάση όμως των 8 του Ολυμπιακού τουρνουά, υποκλίθηκε μπροστά στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, με 76-63. Αποχαιρέτησε έτσι ένα όμορφο καλοκαίρι με μια γλυκόπικρη γεύση στο τέλος.

Τέλος, η Εθνική πόλο γυναικών ηττήθηκε 9-6 από την Αυστραλία στον προημιτελικό των Ολυμπιακών αγώνων του Παρισιού. Η Ελλάδα πήρε πολύ καλό βαθμό στην άμυνα, αλλά αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ολοκλήρωσε τον αγώνα με κακό ποσοστό στα σουτ και στην παίκτρια παραπάνω. Παρόλα αυτά, η Εθνική μας πόλο γυναικών έδειξε ότι είναι ανταγωνιστική και θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει περισσότερα αφού βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά τριών τερμάτων στο τρίτο οκτάλεπτο.

Αναλυτικά όσο έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 11η ημέρα

Μπάσκετ ανδρών
  • προημιτελικά: Γερμανία – Ελλάδα (76-63. Η Ελλάδα δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά)
Ιστιοπλοΐα
  • 3η μέρα formula kite – Κάμερον Μαραμενίδης (κατέκτησε την έκτη θέση στην 6η κούρσα και την δέκατη τέταρτη στην 7η, για να βρεθεί στην 11η θέση της γενικής κατάταξης )
  • 5η μέρα 470 μεικτού – Αριάδνη Σπανάκη / Οδυσσέας Σπανάκης (βρίσκονται στη 12η θέση μετά από την ολοκλήρωση ακόμα δύο ιστιοδρομιών)
Πόλο γυναικών
  • προημιτελικά: Αυστραλία – Ελλάδα (9-6,. Η Ελλάδα δεν προκρίθηκε στον ημιτελικό)
Στίβος
  • τελικός άλματος εις μήκος ανδρών – Μίλτος Τεντόγλου (κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο)