You are currently viewing Παρίσι 2024: Το πανόραμα της 10ης μέρας για την Ελληνική αποστολή

Παρίσι 2024: Οι ευστοχίες αλλά και οι αστοχίες των αθλητών της Ελληνικής αποστολής στη 10η μερα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων

Παρίσι 2024: Η 10η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (5/8). Για μια ακόμη φορά οι Έλληνες αθλητές έδωσαν ηχηρό παρών. Στον απολογισμό της, η Ελλάδα μέτρησε ένα ακόμη Ολυμπιακό μετάλλιο, ενώ είχαμε και διπλή πρόκριση στο γυναικείο τελικό του άλματος επί κοντώ. Συνολικά η Ελληνική αποστολή συμμετείχε στη 10η μέρα με 9 αθλητές κι ένα σύνολο (Εθνική Πόλο Ανδρών) σε 5 αγωνίσματα.

Το πιο λαμπρό επίτευγμα φυσικά, ήταν η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο άλμα επί κοντώ, από τον Εμμανουήλ Καραλή. Ο ιπτάμενος Μανόλο έκανε ένα ..μυθικό αγώνα. Πέταξε στα 5,90μ με την πρώτη προσπάθεια, κατακτώντας το πρώτο του Ολυμπιακό μετάλλιο. Ταυτόχρονα, χάρισε στην Ελλάδα το 6ο της μετάλλιο στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες.

Τεράστια και η επιτυχία της Εθνικής πόλο ανδρών. Νίκησε την Ιταλία με 9-8 και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο της. Πέρασε έτσι με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην προημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά. Εκεί θα βρεθεί απέναντι στη Σερβία.

Στιγμές εθνικής υπερηφάνιας μας χάρισε και η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στον ημιτελικό των 200μ γυναικών. Αν και δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό (τερμάτισε 8η), η πορεία της είναι πολύ σημαντική.

Το όνειρο συμμετοχής σε Ολυμπιακό τελικό θα ζήσουν η Κατερίνα Στεφανίδη και η Αριάδνη Αδαμοπούλου. Για τη Στεφανίδη είναι η 3η φορά που θα το ζήσει. Πέρασε στον τελικό του άλματος επί κοντώ με το άλμα της στα 4,55μ.

Η δε Αδαμοπούλου θα το ζήσει πρώτη φορά. Προκρίθηκε ως μία από τις εννέα άλτριες, οι οποίες δεν είχαν αποτυχημένη προσπάθεια στα 4,40 μέτρα.

Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες αθλητές τη 10η μέρα

Σκοποβολή
  • προκριματικά μεικτού σκιτ – Μάκης Μίτας / Εμμανουέλα Κατζουράκη (δεν προκρίθηκαν στον τελικό)
Στίβος
  • προκριματικά άλματος επί κοντώ γυναικών – Κατερίνα Στεφανίδη, Ελένη Πόλακ, Αριάδνη Αδαμοπούλου (προκρίθηκαν στον τελικό Στεφανίδη και Αδαμοπούλου)
  • τελικός άλματος επί κοντώ ανδρών – Εμμανουήλ Καραλής (κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο)
  • ημιτελικά 200μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (δεν προκρίθηκε στον τελικό)
Ιστιοπλοΐα
  • 2η μέρα formula kite – Κάμερον Μαραμενίδης – 8ος στην 5η ιστιοδρομία, ανέβηκε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης με 33 βαθμούς ποινής καθώς πέταξε την τέταρτη κούρσα (από την πρώτη ημέρα των αγώνων) ως τη χειρότερή του
Ιππασία
  • προκριματικά υπερπήδησης εμποδίων γυναικών – Ιόλη Μυτιληναίου (δεν πέρασε στον τελικό)
Πόλο ανδρών
  • 5η αγωνιστική Α’ Ομίλου: Ελλάδα – Ιταλία (νίκησε με 9-8 η Εθνική και προκρίθηκε ως 1η στα προημιτελικά)