You are currently viewing Παρίσι 2024 – Πόλο ανδρών: Η Ελλάδα στα προημιτελικά

Παρίσι 2024 – Πόλο ανδρών: Με μια τρομερή εμφάνιση, η Εθνική μας διέλυσε τις ΗΠΑ και σφράγισε το εισητήριο για τα προημιτελικά

Παρίσι 2024 – Πόλο ανδρών: Την 6η μέρα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων, η Εθνική μας βρέθηκε απέναντι στις ΗΠΑ στο 3ο της παιχνίδι στο Α’ ‘ομιλο. Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, επικράτησε των Αμερικανών με 13-11. Ταυτόχρονα, εξασφάλισε τη θέση της στα προημιτελικά.

Οι ΗΠΑ άρχισαν το παιχνίδι βρίσκοντας λύσεις με δύο γρήγορα γκολ. Σε αυτά απάντησε η ελληνική ομάδα και σύντομα πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο ματς (3-2), το οποίο και διεύρυνε λίγο αργότερα. Οι Αμερικανοί μείωσαν με πέναλτι για να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του πρώτου οκταλέπτου. Το γκολ πέτυχε ο αμερικανός τερματοφύλακα, Βάινμπεργκ, από τη μία πλευρά της πισίνας στην άλλη (4-4).

Στη συνέχεια η Ελλάδα είχε σταθερά τον πρώτο λόγο, βρίσκοντας τρόπο να είναι σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Στο ημίχρονο, η γαλανόλευκη προηγούταν με 7-6.

Οι Έλληνες διεθνείς πήραν λύσεις από τον Φουντούλη και σκόραραν τέσσερα τέρματα στην τρίτη περίοδο. Έτσι μπήκαν με προβάδισμα δύο γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο (11-9).

Ο Αργυρόπουλος ήταν σε μεγάλη μέρα και προσέφερε τα μέγιστα. Ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Κάπως έτσι, η Ελλάδα απέκτησε προβάδισμα τριών γκολ στην τέταρτη περίοδο θέτοντας ισχυρές βάσεις νίκης. Τελικά, το θετικό αποτέλεσμα ήρθεκαι μαζί του η πρόκριση στην οκτάδα.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-4, 7-6, 11-9, 13-11

Η Ελλάδα έχει δύο ακόμη αγώνες στον όμιλο. Έναν με την Ιταλία κι έναν την Κροατία. Σε αυτούς θα κυνηγήσει να κάνει το 2/2 προκειμένου να πετύχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, που θα πιθανό να της δώσει έναν πιο εύκολο αντίπαλο στον δρόμο προς τα μετάλλια.