You are currently viewing Παρίσι 2024 – Ποδόσφαιρο: Ιστορικό φιάσκο στην πρεμιέρα

Το ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών αγώνων, Παρίσι 2024, έκανε πρεμιέρα με ένα ιστορικό φιάσκο στο αγώνα της Αργεντινής με το Μαρόκο

Την Τετάρτη (24/7) έκανε πρεμιέρα το ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών αγώνων, Παρίσι 2024. Στο Σιντ Ετιέν έγινε το πρώτο παιχνίδι του 2ου ομίλου, Μαρόκο – Αργεντινή. Αρχικά, ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος με 2-2. Τέσσερις ώρες αργότερα, ανακοινώθηε πως ακυρώθηκε το 2ο γκολ της Αργεντινής και έτσι τους βαθμούς πήρε το Μαρόκο.

Το Μαρόκο είχε το προβάδισμα μέχρι και το 16ο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί, η αλμπισελέστε ισοφάρισε σε 2-2, με γκολ του Μεντίνα μετά από μια απίθανη φάση διαρκείας.

Την ώρα που οι λατινοαμερικάνοι παίχτες ξεκίνησαν να πανηγυρίζουν, οι Μαροκινοί οπαδοί αντέδρασαν άγρια. Σε πρώτο χρόνο, έριξαν αντικείμενα και κροτίδε στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια εισέβαλν σε αυτόν δημιουργώντας χάος.. Οι εξελίξεις προκάλεσαν την προσωρινή διακοπή του παιχνιδιού και ο διαιτητής με τους ποδοσφαιριστές έτρεξαν στα αποδυτήρια.

Μετά από 2 ώρες, τα πράγματα ηρέμησαν και οι δυο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο. Τότε όμως ήταν που ολοκληρώθηκε το φιάσκο δημιουρώντας νέο ..μπάχαλο. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση του γκολ του Μεντίνα και έδωσε οφσάιντ σε βάρος του Αμιόνε, ακυρώνοντας το τέρμα που πέτυχαν οι Αργεντινοί.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε για 3 λεπτά, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ.