You are currently viewing Παρίσι 2024: Ο τελικός πίνακας των μεταλλίων

Παρίσι 2024: Το αωνιστικό πρόγραμμα των 33ων Ολυμπιακών αγώνων ολοκληρώθηκε κι ήρθε η ώρα να μάθουμε ποιος κατάφερε τι

Παρίσι 2024: Οι 33οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί αγώνες πέρασαν στην ιστορία. Το βράδυ της Κυριακής (11/8), μετά τη φαντασμαγορική τελετή λήξης, τη σκυτάλη πήρε το Λος Άντζελες. Τώρα, ήρθε η ώρα του απολογισμού. Τι κατάφεραν οι αθλητές και πόσες διακρίσεις χάρισαν ο καθένας στη χώρα του.

Το χρυσό μετάλλιο των Αμερικανίδων στο μπάσκετ, ήταν καταλυτικό. Έφερε τις ΗΠΑ στην κορυφή της κατάταξης των μεταλλίων. Κατέκτησε 126 μετάλλια στο σύνολο, με 40 από αυτά χρυσά.

Τον ίδιο αριθμό χρυσών μεταλλίων (που είναι το κριτήριο) κατέκτησε και η Κίνα, που είχε 91 στο σύνολο. Η διοργανώτρια Γαλλία βρέθηκε στην 5η θέση της σχετικής λίστας με 64 μετάλλια (16 χρυσά, 26 ασημένια και 22 χάλκινα).

Συνολικά, κατέκτησαν μετάλλια 92 χώρες. 64 από αυτές είχαν τουλάχιστον ένα χρυσό στη συγκομιδή τους. Μια από αυτές είναι και η Ελλάδα. Η χώρα μας βρέθγκε στην 51η θέση του σχετικού πίνακα με 8 συνολικά μετάλλια. Ένα από αυτά, το χρυσό του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος.

Οι χώρες που πανηγύρισαν στο Παρισι, το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς αγώνες είναοι οι:

• Μποτσουάνα
  • Δομινικανή Δημοκρατία
  • Γουατεμάλα
  • Αγία Λουκία

Γενικά, το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία τους στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του πλανήτη, πανηγύρισαν οι:

• Αλβανία
  • Πράσινο Ακρωτήρι

Στον πίνακα των μεταλλίων μπήκε για πρώτη φορά και η ομάδα των προσφύγων με ένα χάλκινο.

Ο Κινέζος κολυμβητής Ζανγκ Γιουφέι κατέκτησε έξι μετάλλια συνολικά (ένα ασημένιο και πέντε χάλκινα), τα περισσότερα από κάθε άλλον αθλητή στο Παρίσι. Τέλος, ο Γάλλος κολυμβητής Λεόν Μαρσάν κατέκτησε τέσσερα χρυσά, τα περισσότερα από κάθε άλλον στη διοργάνωση της γαλλικής πρωτεύουσας.