You are currently viewing Παρίσι 2024: Ο Άρχοντας των Κρίκων στο πάνθεον της Ιστορίας

Παρίσι 2024: Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους στους 33ους Ολυμπιακούς αγώνες κι έγραψε ιστορία στο άθλημα

Παρίσι 2024: Το απόγευμα της Κυριακής (4/8) πραγματοποιήθηκε ο τελικός των κρίκων. Την Ελλάδα στο αγώνισμα, εκπροσώπησε ο Άρχοντας των κρίκων, Λευτέρης Πετρούνιας. Ο άξιος Έλληνας γυμναστής με βαθμολογία 15.100 για την προσπάθεια του, κατέκτησε την 3η θέση παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο. Ταυτόχρονα έγραψε το όνομα του με χρυσά γράμματα στο πάνθεον της ιστορίας, ως τρισάκις Ολυμπιονίκης.

Είναι ένα επίτευγμα μοναδικό στην Ολυμπιακή ιστορία. Στα 100 χρόνια των κρίκων ως Ολυμπιακό άθλημα, ο Λευτέρης Πετρούνιας είανι ο πρώτος αθλητής στην ιστορία του αθλήματος που κατέκτησε τρία Ολυμπιακά μετάλλια. Συγκεκριμένα στους Ολυμπιακούς:

• Ρίο (2016, Χρυσό)
  • Τόκιο (2021, Χάλκινο)
  • Παρίσι (2024, Χάλκινο)

Το πρόγραμμα του πρωταθλητή μας ήταν για μια ακόμη φορά, συγκλονιστικό. Βαθμός δυσκολίας 6.10

Για την προσπάθεια τπυ ο Έλληνας γυμναστής βαθμολογήθηκε με 15.100. Αυτό τον έφερε στην 3η θέση. Τις 2 πρώτες θέσης στον ιστορικό αυτό τελικό κατέλαβαν οι Κινέζοι Λίου και Ζόου.

Οι δηλώσεις του Λευτέρη Πετρούνια

Μετά την τεράστια επιτυχία του ο Έλληνας αθλητής εμφανίστηκε συγκινημένος και έκανε τις ακόλουθες δηλώσεις.

Τη βλέπω πρώτη φορά (τη Βασιλική Μιλλούση) μετά από 20 ημέρες! Τι να πω! Ήρθα γι’ αυτό το πράγμα. Έχω δουλέψει πάρα πολύ τα τελευταία τρία χρόνια. Δεν είμα 20 χρόνων πλέον είμαι 33 και έχω υποχρεώσεις. Με κάνει χαρούμενο που βρίσκομαι στο βάθρο. Στόχευα σε ένα μετάλλιο. Πρωταρχικό ρόλο στο μυαλό μου ήταν το να βρεθώ στα μετάλλια.

Εντόπισα κάποια λάθη στο πρόγραμμα, που ήταν 10 εκατοστά και 10 εκατοστά. Θα μπορούσα να ισοβαθμίσω με τον πρώτο και να πάρω το χρυσό. Είναι άξιοι αντίπαλοι οι Κινέζοι και με κάνουν καλύτερο αθλητή.

Αν δεν είχα την οικογένειά μου και την ομάδα μου, όλη την Ελλάδα τίποτα δεν θα ήταν εφικτό. Τεχνικά ήμουν άρτιος. Αλλά σήμερα ήταν η πρώτη προσγείωση που δεν κάνω βήμα. Είναι μία ένδειξη του πόσο πολύ το ήθελα. Το απόλαυσα πολύ αυτό το ταξίδι.

Στεναχωριέμαι για τον Σαμίρ που είναι φίλος μου. Όλες οι θέσεις σε έναν τελικό είναι τιμητικές. Είναι θέμα της στιγμής και ποιος έμεινε πιο ψύχραιμος. Είμαστε χαρούμενοι!!!