You are currently viewing Παρί Σεν Ζερμέν: Πρεμιέρα με 4αρα

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα η Παρί Σεν Ζερμέν, πετυχαίνοντας σαρωτική νίκη επί της Χάβρης

Στην πρεμιέρα της Ligue1 η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε φιλοξενούμενη της Χάβρης. Οι Παριζιάνοι φλέρταραν με τη γκέλα, αλλά στο τέλος έστησαν …πάρτυ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σαρωτική νίκη των φιλοξενούμενων με 1-4.

Οι Παριζιάνοι μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά. Άνοιξαν πρώτοι το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λι Κανγκ Ιν. Όμως στη συνέχεια, η απόδοσή τους έπεσε αρκετά.

Η Χάβρη το εκμεταλλεύτηκε αυτό. Αντέδρασε και με αρκετές αντεπιθέσεις επιχείρησε να πληγώσει τη Παρί. Σε αρκετές περιπτώσεις η άμυνα της Παρί φάνηκε εκτεθειμένη. Κάπως έτσι, με το… καλημέρα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Γιορίς (1-1).

Η Παρί δεν κατάφερε έως το 75ο λεπτό να αλλάξει άρδην τα κακώς κείμενα. Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι βάδιζε σταθερά προς την ισοπαλία. Ωστόσο το σύνολο του Λουίς Ενρίκε πάτησε το πόδι στο γκάζι στο φινάλε κι έστησε… πάρτι.

Ξεκίνησαν μια σειρά από επιθετικές ενέργειες που έφεραν αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα, στο 85΄ ο Ντεμπελέ με το κεφάλι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπαρκολά κλείδωσε το τρίποντο.

Το… κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους έβαλε ο Κόλο Μουανί στο 88΄, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (1-4).

Ligue1: Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

• Χάβρη – Παρί 1-4 (16/8)
  • 17/8 18:00 Μπρέστ- Μαρσέιγ
  • 17/8 20:00 Ρεμς – Λιλ
  • 17/8 22:00 Μονακό -Σεν Ετιέν
  • 18/8 16:00 Οσέρ – Μονακό
  • 18/8 18:00 Μονπελιέ – Στρασβούργο
  • 18/8 18:00 Τουλούζ – Ναντ