You are currently viewing Παρί: Φινάλε σε βαρύ κλίμα – Τελευταίος χορός για Μέσι και Ράμος (vid)

Και τυπικά πλέον πρωταθλήτρια Γαλλίας η Παρί Σ.Ζ., που τελείωσε με ήττα τη σεζόν, ενώ ταυτόχρονα αποχαιρέτησε τους Μέσι και Ράμος

Το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν στο Παρκ ντε Πρενς, έδωσε η Παρί Σ.Ζ. απέναντι στην Κλερμόν. Ένα παιχνίδι χωρίς καμία βαθμολογική σημασία, μιας και το πρωτάθλημα της Ligue 1 έχει ήδη κριθεί. Είχε όμως μεγάλη συναισθηματική αξία για τους Παριζιάνους.

Καταρχήν, ήταν εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στον Σέρχιο Ρίκο. Στον τερματοφύλακα της Παρί, που συνεχίζει να νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στη Σεβίλλη, μετά από ατύχημα με άλογο.Μάλιστα, θέλοντας να εκφράσουν τη στήριξή τους στον 29χρονο, οι παίκτες φόρεσαν και αγωνίστηκαν με φανέλες που είχαν το όνομα του Ισπανού κίπερ. Την ίδια στιγμή στις εξέδρες οι φίλοι των Παριζιάνων ύψωσαν μία γιγάντια φανέλα με το Νο16 του Ρίκο, καθώς και ένα τεράστιο πανό με τη φωτογραφία του.

Σε αυτό το παιχνίδι, επίσης, οι Μέσι και Ράμος χόρεψαν τον τελευταίο τους χορό με τη φανέλα της Παρί Σ.Ζ.

Για όλα τα παραπάνω, οι Παριζιάνοι θέλαν να τελειώσουν τη σεζόν με νίκη. Δυστυχώς όμως τα πράματα δεν ήρθαν έτσι. Η Κλερμόν όμως, έκανε την ανατροπή και πήρε αυτή τελικά τη νίκη με σκορ 2-3. Κάπως έτσι η φιέστα των Παριζιάνων, κατέληξε να έχει μια γεύση πικρή. Στον τελευταίο του χορό στο Παρίσι, ο Ράμος είπε το αντίο σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ, ενώ ο Μέσι όχι. Ο Pulga μάλιστα, έγινε και αποδέκτης σκληρών αποδοκιμασιών. Συγκεκριμένα, όταν εμφανίστηκε το πρόσωπό του στις οθόνες φίλοι της Παρί άρχισαν να σφυρίζουν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πρώτα άγγιξαν το γκολ, στα μόλις 7′ παιχνιδιού. Μετά από γέμισμα στην περιοχή της Παρί, η μπάλα έφτασε στον Κιεΐ που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Όμως ο Ρασάνι είχε κάνει χέρι νωρίτερα. Έτσι, το γκολ ακυρώθηκε.

Από κει και πέρα, το παιχνίδι φάνηκε να αλλάζει και να χαμογελάει στους γηπεδούχος.  Πριν προλάβουν να περάσουν 10 λεπτά, ο Ράμος, στο τελευταίο του παιχνίδι με την ομάδα σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 16′ ο Βιτίνια έκανε γέμισμα από δεξιά. Ο Ισπανός έπιασε την κεφαλιά γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, ο Κιλιάν Εμπαπέ εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Σεϊντού, κάνοντας το 2-0. Ο Μπαπέ αμέσως αφιέρωσε το γκολ στον συμπαίκτη του που δίνει τη δική του μάχη.

Η Κλερμόν όμως, απάντησε άμεσα και τρία λεπτά μετά ο Γκαστιέν μείωσε. Ο Ντοναρούμα έδωσε στον Βεράτι στο ύψος του πέναλτι της περιοχής. Αυτός όμως έκανε λάθος πάσα πίσω στον συμπατριώτη του. Έτσι, ο Γκαστιέν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και το γκολ ισοφάρισης της Κλερμόν με τον Ζεφάν. Συγκεκριμένα, στο 59ο λεπτό του αγώνα. Ο Ντιό στέρησε από τον Μέσι την ευκαιρία να πετύχει το τελευταίο του γκολ με την Παρί, κάτι που έκανε και στο 90+3′.

Στο 63′ το ματς γύρισε τούμπα, καθώς ο Κιεΐ έκανε την ανατροπή διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.