You are currently viewing Η παρακάμερα της ΑΕΚ στην νίκη επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Η παρακάμερα της ΑΕΚ, έγραφε κατά την διάρκεια του αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Και κατέγραψε αρκετά κομμάτια του αγώνα, τα οποία δεν έδειξε ο φακός της τηλεόρασης. Καθώς και τις σημαντικότερες στιγμές του παιχνιδιού, από μια άλλη οπτική γωνία. Στο παιχνίδι, όπου η Ένωση, πέτυχε το σπουδαίο αυτό διπλό με ανατροπή του σκορ. Κόντρα στην πρωταθλήτρια Κροατίας.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Καθώς και για ένα κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου, στην έδρα της πρωταθλήτριας της Κροατίας, το γήπεδο Μαξιμίρ.

Ο δικέφαλος, βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετά από το γκολ που δέχτηκε από τον Μάρκο Μπουλάτ. Ο οποίος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 39ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ. Όμως η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, δεν το έβαλε κάτω, κάνοντας συνεχώς αντεπιθέσεις, στο δεύτερο ημίχρονο.

Μέχρι να έρθει το 59ο λεπτό του αγώνα, όπου ο Τσούμπερ κατάφερε με μια εξαιρετική ενέργεια, να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Και με ένα δεξί πλασέ, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς, για να κάνει την ισοφάριση.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ πήρε τα πάνω της, καθώς έκανε συνεχώς ευκαιρίες. Και απειλούσε επανειλημμένα, την εστία της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο Χατζισαφί, έκανε την εκτέλεση ενός κόρνερ. Με τον Σέρχιο Αραούχο, να κατεβάζει τη μπάλα και να την δίνει στον Πισάρο.

Ο οποίος με την σειρά του, την έστρωσε στον Κώστα Γαλανόπουλο, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Κάνοντας το 2-1 με πλασέ, για να δώσει την μεγάλη αυτή νίκη, με ανατροπή, στην ομάδα του. Βάζοντας με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις, για να πάρει η ΑΕΚ την πρόκριση, στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πρόκειται για μια μεγάλη νίκη, στον πρώτο αγώνα, του τρίτου προκριματικού γύρου της διοργάνωσης. Η οποία ήρθε, μετά από τα αιματηρά επεισόδια, που έγιναν στη Νέα Φιλαδέλφεια. Με την επίθεση των οργανωμένων οπαδών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Που προκάλεσε και τον θάνατο, του 29χρονου οπαδού της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή.

Η αφιέρωση του Γαλανόπουλου στον Μιχάλη

Γι’ αυτόν τον λόγο, μόλις πέτυχε το νικητήριο γκολ ο Γαλανόπουλος, πανηγύρισε υψώνοντας το μαύρο περιβραχιόνιό του. Για να αφιερώσει το γκολ του, στον Μιχάλη. Η παρακάμερα της ΑΕΚ, κατέγραψε τις σημαντικότερες στιγμές της αναμέτρησης, καθώς και τα παρασκήνια, της νίκης.