You are currently viewing ΠΑΟΚ: Το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται (vid)

Ο ΠΑΟΚ στην Ιερουσαλήμ πήρε τη μεγάλη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Conference League, επικρατώντας με 4-1 επί της Μπεϊτάρ

Μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του ΠΑΟΚ. Μέσα στην Ιερουσαλήμ, στάθηκε με το κεφάλι ψηλά απέναντι στην Μπεϊτάρ, παίρνοντας μια μεγαλιώδης νίκη (1-4). Το ότι έπαιξε για 50 λεπτά με παίχτη λιγότερο κάνει τη νίκη αυτή κόμα μεγαλύτερη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κοτάρσκι. Κράτησε όρθιο τον δικέφαλο αποκρούωντας πέναλτι, με το σκορ στο 1-0 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Επίσης, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Κωνσταντέλιας. Στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε, πραγματοποίησε δύο πραγματικά μαγικές ενέργειες. Ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, διώχνοντας το άγχος μακριά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από αρκετές διακοπές λόγω ρίψης αντικειμένων με τον διαιτητή, μάλιστα, να διακόπτει δύο φορές την αναμέτρηση. Στο 40ο λεπτό της συνάντησης, ο ΠΑΟΚ δέχτηκε βαρύ πλήγμα με την αποβολή του Αουγκούστο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να παλεύει απτόητη για τα επόμενα 50 λεπτά.

Όλη αυτή η προσπάθεια των Θεσσαλονικέων είχε αποτέλεσμα. Με το μεγαλιώδης 1-4, ο ΠΑΟΚ πήρε το εισητήριο για την επόμενη φάση του Conference League. Εκεί καλείται να αντιμετωπίσει την Χάιντουκ των Λιβάγια, Σάρλια και Οφόε. Τα δύο παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 10 και τις 17 Αυγούστου, αντίστοιχα.