You are currently viewing ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-2: Πανηγύρισε μέσα στην Τούμπα το 47ο πρωτάθλημα! (vid)

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε (νίκη 2-1) για να φτάσει και μαθηματικά στην κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος της ιστορίας του.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Απαντήσεις και για τον αποκλεισμό στο κύπελλο από τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Ολυμπιακός. Που επικράτησε 2-1 σε εξ αναβολής ματς από την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Και με τους τρεις βαθμούς που πήρε σφράγισε και μαθηματικά την κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος της ιστορίας του.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ήταν πιο απειλητικός. Κι έτσι μόλις στο 10ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει. Πιο συγκεκριμένα ο Σοάρες γύρισε την μπάλα, προς το ύψος του πέναλτι, η άμυνα των Πειραιωτών δεν αντέδρασε και ο Μουργκ με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βγάλουν ευκαιρίες, με τον ΠΑΟΚ να είχε και κατοχή μπάλας.

Οι αλλαγές του Μαρτίνς

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς ρίχνει στο ματς τους Ελ Αραμπί, Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκιμπού Καμαρά. Και έβγαλε τους Τικίνιο, Μασούρα, Μπουχαλάκη αντίστοιχα.

Κι έτσι ο Ολυμπιακός γίνεται πιο κινητικός στα άκρα, ενώ βγάζει και συνεργασίες,. που είχε καιρό να παρουσιάσει. Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να βάλει δύο γκολ και να κάνει την ανατροπή.

Στο 51ο λεπτό ο Ελ Αραμπί έκανε την κάθετη στον Ροντρίγκες, εκείνος το γύρισμα στον Λόπες ο οποίος με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1.

Ο Ροντρίγκες στο 59’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για τους «ερυθρόλευκους». Έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης απέκροσε σωτήρια.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν άργησε να βρει το δεύτερο γκολ. Όταν ο Λαλά στο 62’ έκανε ωραία αλλαγή παιχνιδιού και ο Ρεαμπτσούκ με ωραίο κοντρόλ και σουτ στην κίνηση πέτυχε το 2-1!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο (46’ Μιχάι), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (60’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μουργκ, Σοάρες (60’ Α. Ζίβκοβιτς), Μιτρίτσα (75’ Ολιβέιρα), Τσόλακ (63’ Άκπομ).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (64’ A.Παπαδόπουλος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Α. Καμαρά), Λόπες (78’ Βρουσάι), Μασούρας (46’ Ροντρίγκες), Τικίνιο (46’ Ελ Αραμπί).