You are currently viewing ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0: Με υπογραφή Μπίσεσβαρ! (vid)
Ο «διαβασμένος» ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ, επιβλήθηκε 2-0 της ΑΕΚ και φώναξε παρών στο πρώτο απαιτητικό τεστ της σεζόν!

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: 2-0. Ο «διαβασμένος» ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ, επιβλήθηκε της ΑΕΚ. Έτσι φώναξε παρών στο πρώτο απαιτητικό τεστ της σεζόν!

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Οι δύο τεχνικοί προχώρησαν σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα για διαφορετικούς λόγους. Ο Βαρέλα παρότι δηλώθηκε στο αρχικό σχήμα, δεν καταφέρε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις των τελευταίων ημερών. Κι έτσι αντικαταστάθηκε από τον Μιχάι, ενώ στους «11» επέστρεψε και ο Ζίφκοβιτς. Ο Ντάρκο Γιέφτιτς πήρε φανέλα βασικού για την ΑΕΚ, όπως και ο Λιβάι Γκαρσία που εξέτισε.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, με πίεση «ψηλά» και απείλησαν πρώτοι με τον Γιέφτιτς (9’). Οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν και βρήκαν δίχτυα με τον Μπίσεσβαρ (23’) αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη από το VAR. Το μομέντουμ είχε αλλάξει και ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα με τον Μπίσεσβαρ στο κομβικό 42’. Ενώ στις καθυστερήσεις άγγιξε και δεύτερο γκολ με τον Αουγκούστο.

Στην επανάληψη και οι δύο τεχνικοί απέφυγαν τις αλλαγές και το ματς κύλησε σε ανάλογο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έφθασαν αρκετές φορές με αξιώσεις στην εστία του Στάνκοβιτς και απείλησαν κυρίως με τον Σβαμπ. Ενώ η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ με τον Ανσαριφάρντ, που δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ.

Οι κινήσεις από τους πάγκους έφεραν νέα πρόσωπα, αλλά ο… παλιός Μπίσεσβαρ ήταν που έκρινε το ντέρμπι. Καθώς στο 78’ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κούρτιτς. Τα νεύρα είχαν την… τιμητική τους στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη που τον έφερε στην 2η θέση.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ – Σβαμπ (75′ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο – Ζίβκοβιτς (74′ Μουργκ, 90′ Μίτριτσα), Σβιντέρσκι (90′ Άκπομ), Μπίσεσβαρ (90+3′ Λύρατζης)
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί (75′ Μοχαμάντι), Βράνιες, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ (86′ Σιμόες), Σιμάνσκι (60′ Σάκχοφ), Γέβτιτς (60′ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (86′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Αραούχο.