You are currently viewing Παναθηναϊκός: Πρεμιέρα με επίδειξη δύναμης

Στην πρεμιέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός πήρε σαρωτική νίκη επί του Βόλου, κάνοντας επίδειξη δύναμης κι υπεροχής

Τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη SuperLeague ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Μετά την πολύ καλή, μέχρι στιγμής, ευρωπαϊκή της πορεία, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε με φόρα και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα τους οι πράσινοι βρέθηκαν απέναντι στην ομάδα του Βόλου.

Παρότι μπήκαν στο παιχνίδι με ένα εντελώς αλλαγμένο ρόστερ, οι πράσινοι δικαίωσαν τα προγνωστικά που τους θέλαν φαβορί. Έχοντας στη ζώνη τους τις επιτυχίες στο 2ο και 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, μπήκαν στη Λεωφόρο με ανεβασμένη ψυχολογία.

Ο Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα με 7 αλλαγές στη σύνθεση της. Παρόλα αυτά, υπήρχε συνοχή, ομοιογένεια, και διάθεση από το σύνολο. Όλοι τους ήταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι αυτό, 100%. Κατί ξεχωριστό, έχοντας υπόψη το επικείμενο ματς απέναντι στην Μπράγκα για την επιστροφή στους ομίλους του Champions League, μετά από 13 χρόνια.

Με όλη την παραπάνω δυναμική, οι Θεσσαλοί δεν είχαν καμιά τύχη στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός πήρε άνετα, μια σαρωτική νίκη (3-0) χωρίς καν να φορτσάρει. Ο Τσέριν στο 11ο λεπτό άνοιξε το χορό των γκολ. Τον ακολούθησεο Ιωαννίδης στο 37ο λεπτό για το 2-0. Τέλος, ο Βέρμπιτς στο 74ο λεπτό ήρθε και σφράφισε την πρώτη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Μια νίκη που της δίνει ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ενόψει της μεγάλης μάχης με την Μπράγκα την ερχόμενη Τρίτη στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς της ήττας της με 2-1 στην Πορτογαλία.