You are currently viewing Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Σούπερ νίκη με πρωταγωνιστή τον Κούρτιτς (vid)
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-3: Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Κούρτιτς να ήταν αυτός που έβαλε την σφραγίδα του δείχνοντας την ποιότητα του.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Κούρτιτς να ήταν αυτός που έβαλε την σφραγίδα του δείχνοντας την ποιότητα του.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Στην κατάμεστη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ. Που προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και προς το τέλος βρήκε δύο γκολ με τον Κούρτιτς. Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League

Για τον Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν η όγδοη συνεχόμενη νίκη επί του «τριφυλλιού» σαν τεχνικός. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρίσκεται στο -8 από την 3η θέση της Super League 1.

Το σκορ άνοιξε ο ΠΑΟΚ άνοιξε στο 13ο λεπτό. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μεσαία γραμμή και έκανε μία τρομερή κούρσα 45 μέτρων. Κανείς «πράσινος» δεν κατάφερε να τον σταματήσει, με αποτέλεσμα να επιχειρήσει το γύρισμα, που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο απ’τον Τσούμπα Άκπομ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν προβλέψιμος και μόνο ο Χουάνκαρ ήταν δημιουργικός, με αποκορύφωμα τη σέντρα στον Παλάσιος στο 32’ που δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Όταν, όμως, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε τους Τάσο Χατζηγιοβάνη και Μαουρίσιο, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε.

Στο 59′ ο Μαουρίσιο με σουτ έκανε το 1-1 κι έβαλε φωτιά στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε εκείνο το χρονικό σημείο. Και άγγιξε το 2-1, όταν από σέντρα του δραστήριου Χατζηγιοβάνη, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι σταμάτησε τους Άκπομ και Ζίβκοβιτς στο 79′, αλλά στο 85′ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Μαρκάρισμα του Βιγιαφάνιες στον Μιχαηλίδη, εντός περιοχής του Παναθηναϊκού. Έπειτα από αρκετή ώρα εξέτασης του VAR, ο διαιτητής Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε αποφάσισε ότι υπήρχε παράβαση.

Ο Γιάσμιν Κούρτιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 85′ και έπιασε χαρακτηριστικά τα αυτιά του. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ.

Οι ομάδες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (58’ Μαουρίσιο), Παλάσιος, Καρλίτος (78’ Μακέντα), Βιτάλ (58’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (66’ Βιγιαφάνιες).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (33’ Ροντρίγκο), Εσίτι (86’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μουργκ (70’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (87’ Σβιντέρσκι).