You are currently viewing Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 73-81: Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός με τρομερό 4ο δεκάλεπτο (vids)
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Το 10ο κύπελλο στην ιστορία του πήρε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 81-73 τον Παναθηναϊκό στον τελικό που έγινε στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Το 10ο κύπελλο στην ιστορία του πήρε ο Ολυμπιακός που νίκησε με 81-73 τον Παναθηναϊκό στον τελικό που έγινε στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Μετά από 18 χρόνια έγινα φάιναλ φορ στο κύπελλο και ο Ολυμπιακός πήρε το τρόπαιο. Νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό σε μια εξαιρετική αναμέτρηση.

Νικητής και ο κόσμος αφού ο αγώνας στο κλειστό “Δύο Αοράκια” έγινε σε εξαιρετικό κλίμα. Με φιλάθλους και των δύο ομάδων που χειροκρότησαν τους παίκτες.

Μετά το τέλος του ματς οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χειραψίες κι έδειξαν πως και το μπάσκετ είναι μια γιορτή. Επίσης ο Παναθηναϊκός περίμενε και είδε την απονομή του τροπαίου χειροκροτώντας τους αντιπάλους.

Πρώτος τίτλος μετά το 2016 είναι ο συγκεκριμένος που παίρνουν οι Πειραιώτες. Οι πράσινοι από την άλλη πλευρά μετρούν 20 κατακτήσεις κυπέλλων και είναι στην σχετική κορυφή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-17. Σε αυτό οι δύο ομάδες είχαν διακυμάνσεις στο σκορ. Αλλά οι Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ ήταν καυτοί. Παράλληλα ο Μποχωρίδης φορτώθηκε με τρία φάουλ.

Ο Νέντοβιτς έβγαλε το… όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο και γενικά έβαλε 13 πόντους σε 13 λεπτά. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 45-38.

Μάλιστα ένα τρίποντο του Μέικον με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου έστειλε την διαφορά στο +9 για τον Παναθηναϊκό. Αλλά ο Παπαγιάννης έκανε το τρίτο το φάουλ κι έπρεπε να πάει στον πάγκο.

Παρόλα αυτά ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +12 για τον Παναθηναϊκό (59-47) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Και αυτό χάρη στον Οκάρο Ουάιτ (13π.), ο οποίος είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Νέντοβιτς. Ενώ πολυ καλύτερες ήταν οι επιλογές του Ντάριλ Μέικον (10π., 3ασ.).

Χαμός στο 4ο δεκάλεπτο

Τα πάντα άλλαξαν στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας πήγε σε σχήμα με τρεις κοντούς βάζοντας τον Γουόκαπ στο ματς. Μαζί με ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ.

ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σερί 15-0 και έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 67-73 στο 37′. Έχοντας υποχρεώσει τους «πράσινους» σε πραγματικό μπλακ άουτ μένοντας στο απόλυτο «μηδεν»!

Το επιμέρους σκορ έγινε 26-8 με τον Ντόρσεϊ να βάζει σημαντικά καλάθια. Δίκαια έγινε και ο MVP της αναμέτρησης. 21 πόντους έχοντας 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4/4 βολές σε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής.

Ο Σάσα Βεζένκοβ είχε φοβερό double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ εκείνος που έκανε την αθόρυβη δουλειά ήταν ο Τόμας Ουόκαπ με 8 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81