You are currently viewing Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Μια άνοστη σούπα το ντέρμπι
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-0: Σα να μην έγινε το ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην έκαναν τίποτα στο ματς.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Σα να μην έγινε το ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην έκαναν τίποτα στο ματς.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-0: Πολλοί περίμεναν το ντέρμπι για την 18η αγωνιστική της Super League, αλλά γρήγορα θα ξεχαστεί. Γιατί δεν έγινε τίποτα απολύτως.

Οι γηπεδούχοι είχαν την διάθεση για να βάλουν ένα γκολ. Αλλά οι αντίπαλοι τους έπαιξαν φουλ άμυνα και πήραν την ισοπαλία. Μάλιστα ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε μία φάση στο ματς.

Πάντως, ήταν κερδισμένος, υπό την έννοια ότι διατήρησε το αήττητο και αύξησε στο +9 τη διαφορά με τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Το α’ ημίχρονο ήταν φτωχό σε θέαμα, με το «τριφύλλι» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα,

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα, αλλά ο Παναθηναϊκός γρήγορα πήρε τα ηνία και έδειχνε να έχει μεγαλύτερη διάθεση.

Πάντως, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Μακέντα στο 41ο λεπτό (από ωραία ενέργεια και σέντρα του Χουάνκαρ), άλλη καλή φάση δεν καταγράφηκε.

Στο ημίχρονο, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Φώτη Ιωαννίδη αντί του Μακέντα. Και ο Μαρτίνς τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί του Ρόνι Λόπες, για να παίξει στο πλάι.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία και στο β’ μέρος, αλλά είχε θέμα στην τελική προσπάθεια και δεν βρήκε το γκολ που θα ήθελε. Από την μεριά του ο  Μαρτίνς έβαλε τον Ματιέ Βαλμπουενά. Για να βελτιωθεί η κυκλοφορία και η ανάπτυξη της ομάδας του, χωρίς ωστόσο να πετύχει πολλά.

Ο Γιοβάνοβιτς, από την πλευρά του, υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Αϊτόρ με τον Ματέους Βιτάλ, προτού βγάλει και τον Ζοζέ Μαουρίσιο για να… επενδύσει στα φρέσκα (και πιο γρήγορα) πόδια του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου.

Tελικά, τίποτα δεν μεταβλήθηκε στα τελευταία λεπτά, με το 0-0 να παραμένει… καρφωμένο στα μάτριξ του γηπέδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (81′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (66′ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (46′ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα, Λαλά (66′ Καρμπόβνικ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μασούρας (58′ Βαλμπουενά), Ρόνι Λόπες (46′ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (85′ Βρουσάι).