You are currently viewing Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Πρώτο βήμα για τον τελικό με Ιωαννίδη

Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Στη Λεωφόρο με τον κόσμο του προερχόμενος και από τη νίκη με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός δεν πήρε μεγάλο σκορ που ήθελε.

Παναθηναϊκός – Λαμία 1-0: Νίκησε με 1-0 τη Λαμία στο πρώτο ματς για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, ο Παναθηναϊκός, αλλά ήθελε και το κάτι παραπάνω.

Πάντως το ματς ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τους πράσινους. Γιατί μόλις στο 19′ ο Ιωαννίδης βρήκε δίχτυα. Ο Κώτσιρας του έκανε κάθετη πάσα και με το αριστερό άνοιξε το σκορ.

Στο 23΄ο Γκατσίνοβιτς έχασε ευκαιρία να κάνει το 2-0 και στο 36′ ο Παναθηναϊκός ζήτησε χέρι στον Τζανετόπουλο. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες. Μετά από 13 λεπτά ο Παλάσιος έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με προβολή από σέντρα του Χουάνκαρ.

Στο 45’+5 η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ταϊρόν να σουτάρει ψηλά πάνω από την εστία κι ενώ ήταν αμαρκάριστος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βέλεθ στο 57′ έπιασε μόνος την κεφαλιά μετά από κόρνερ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Νέα χαμένη ευκαρία, αυτή τη φορά στο 63′ με κεφαλιά του Ιωννίδη την οποία έβγαλε ο Σαράνοφ.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για τους πράσινους. Στο 78′ ο Αίτόρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ στο τετ α τετ, που έδιωξε σε κόρνερ με μια ακόμα φοβερή επέμβαση!

Το τριφύλλι πίεσε για να βρει ένα ακόμα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Κι έτσι θα πάει στην ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης με την Λαμία, έχοντας το υπέρ του 1-0, που είναι εύθραυστο. Πάντως ο Παναθηναϊκός έχει αναμφίβολα τον πρώτο λόγο.

Παναθηναϊκός

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72’ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72’ Καρλίτος), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (80’ Βιτάλ).

Λαμία:

(Τζιανλούκα Φέστα): Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Λούκας, Μαζουλουξής (46’ Σιμόν), Σαραμαντάς, Νούνιες, Μπεχαράνο (88‘ Γκεντσογλου), Τάιρον (70’ Τζανδάρης), Ελευθεριάδης (70’ Ρόμανιτς), Καραμάνος (62’ Μανούσος).