You are currently viewing Παναθηναικός: Ήττα «σοκ» απέναντι στον Αστέρα!
Ο Παναθηναικός ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης. Και έχασε την ευκαιρία να πλησιάζει ακόμα πιο πολύ την τριάδα στην κατάταξη.

Ο Παναθηναικός δεν ήταν καλός, στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης. Aφού υπέστη οδυνηρή ήττα με 0-1. Και επανήλθε στις αποτυχίες, αφού προηγήθηκαν πρώτα τα 3 ισάριθμα καλά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα, αλλά και Κύπελλο.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, δεν είχε πολλές καλές στιγμές από τους δύο αντιπάλους. Αφού ο Παναθηναικός είχε τη προτωβουλία των κινήσεων, αλλά είχε λιγοστές ευκαιρίες, καθώς έπεσε απάνω στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Αρκάδων. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε από τους Πράσινους, όταν ο Αιτόρ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Τσιφτσής ήταν σε ετοιμότητα και την απέκρουσε.

Έτσι οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος ισόπαλοι με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, πάλι είχαμε γνώριμο σκηνικό. Τους Πράσινους να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του έμπειρου Τσιφτσή.

Ωστόσο όλα άλλαξαν. Όταν στο 74ο λεπτό ο Σόνι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Όμως η ομάδα του Ράσταβατς, παρά όπου αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 84ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες.

Έτσι στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε του αγώνα, αύξησαν την πίεση τους. Μάλιστα πέτυχαν στο 91ο λεπτό το γκολ και ισοφάρισαν με τον Αιτόρ, αλλά ο Σιδηρόπουλος απέδειξε οφσάιντ.

Έτσι με το τέλος της αναμέτρησης, οι Αρκάδες απέδρασαν με το μεγάλο διπλό από την  Λεωφόρο και βρέθηκαν μία ανάσα από τη τετράδα της κατάταξης. Ενώ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, επέστρεψε στις άσχημες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.