You are currently viewing Παναθηναικός: Εντυπωσιακή νίκη με την Ενισέι!
Η Γυναικεία ομάδα του Παναθηναικού, επικράτησε εκτός έδρας 61-69 την Ενισέι. Και έφτασε στη πρώτη Ευρωπαική νίκη στο Eurocup.

Ο Παναθηναικός, επικράτησε εκτός έδρας 61-69 με αντίπαλο την Ενισέι. Και έφτασε στη πρώτη Ευρωπαική νίκη στο Eurocup γυναικών.

Ο Παναθηναικός μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας, στο ΟΑΚΑ επί της Πολκοβίτσε. Σήμερα με μεγάλη εμφάνιση, άλωσε την έδρα της Ενισέι, αφού πέτυχε τεράστια νίκη με 61-69. Και ανέβηκε ψυχολογική της τόνωση για τη συνέχεια σε πρωτάθλημα, αλλά και Ευρώπη.

Η Ενισέι ως γηπεδούχος ομάδα, ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά το ματς. Αφού με τρομερή άμυνα, ισάριθμα εύστοχα σουτ και πολλά λάθη από την ομάδα Της Ελένης Καπογιάννης, έφτασαν να προηγούνται με 17-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτριες του Παναθηναικού, μπήκαν πολύ δυνατά. Αφού με πολύ λίγα λάθη και με τη Λύμουρα να σκοράρει, ισοφάρισαν το σκορ σε 24-24. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι στο 34-31 υπέρ των Ρωσίδων.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι πράσινες πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ σε 34-35. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος της περιόδου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Έτσι αυτό το δεκάλεπτο έληξε με 50-47 υπέρ της Ενισέι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι πράσινες μπήκαν αποφασισμένες για τη πρώτη νίκη. Αφού με τη Ριντ και τη Λύμουρα, να βάζουν ισάριθμα μεγάλα καλάθια πήραν μεγάλη διαφορά δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ματς 57-65. Έτσι μέχρι το φινάλε κράτησαν αυτή τη διαφορά και κατάφεραν να φτάσουν στη τεράστια νίκη, με αποτέλεσμα να μπουν γερά στο κόλπο της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69