You are currently viewing Παναθηναϊκός: Εγκωμίασε Αντετοκούνμπο ο Αταμάν

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν (89-81) και ο Τούρκος τεχνικός έκανε ειδική αναφορά στον Έλληνα σέντερ.

«Φυσικά και είναι μία μεγάλη νίκη η αποψινή. Η Βιλερμπάν είναι μία πολύ επικίνδυνη ομάδα. Δεν τα παρατάνε ποτέ. Έχουν παίκτες που μπορούν να σκοράρουν, όπως ο Καμπαρό και ο Ντε Κολό. O Παναθηναϊκός όμως έχασε 11 βολές.

Παίξαμε απίστευτα στην επίθεση, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, όπως πρέπει, βρήκαμε τους πόντους που θέλαμε αλλά είχαμε αρκετές χαμένες βολές σε ένα τέτοιο κρίσιμο ματς.

Είναι εξαιρετική η συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μας έδωσε αυτό που θέλαμε στην άμυνα για να προστατεύσουμε το ζωγραφιστό. Είναι μία σημαντική νίκη μετά από αυτές τις ήττες που είχαμε. Χάσαμε τρία ματς. Έχουμε εξαιρετική ομάδα και θα συνεχίσουμε όπως πρέπει».

Αναλυτικά όλα όσα ανέφερε στην συνέντευξη Τύπου:

«Για εμάς είναι μια πολύ σημαντική νίκη γιατί πιστεύω ότι η Βιλερμπάν έχει μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλό ρόστερ. Έχει χάσει 4-5 ματς στη σειρά. Αλλά έχει έναν προπονητή όπως ο Ποτσέκο, που είναι από τους πιο επιτυχημένους σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Αλλά τώρα είναι προπονητής σε ομάδα Euroleague και παίζει πάντα όπως σήμερα. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Το ξεκίνημά μας δεν ήταν τόσο καλό στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα και ξεκινήσαμε να κυκλοφορούμε την μπάλα πολύ καλά στην επίθεση, ιδιαίτερα με τον Σλούκα, που έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Είχε 18 πόντους και 12 ασίστ. Το μοναδικό που δεν πήγε καλά ήταν οι βολές.

Αλλά στο τέλος πήραμε μεγάλη ώθηση από τον Κώστα Αντετοκούνμπο, ειδικά στην άμυνα. Βρήκαμε πάλι την επιθετικότητα μας και πήραμε τη νίκη, που είναι πολύ σημαντική. Δεν θα είναι για καμιά ομάδα εύκολο να έρθει και να κερδίσει στην έδρα της Βιλερμπάν».