You are currently viewing Παναθηναϊκός: Άσφαιρος στην πρώτη φιλική ήττα

Ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα στο 3ο φιλικό προετοιμασίας του στην Αυστρία, από την Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ

Το Σάββατο (6/7) ο Παναθηναϊκός έπαιξε το 3ο του φιλικό παιχνίδι, στα πλαίσια της προετοιμασίας του στην Αυστρία, απέναντι στην Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ. Στο φινάλε της αναμέτρησης οι πράσινοι γνώρισαν την πρώτη τους φιλική ήττα, με σκορ 0-1. Μετά το εμφατικό 14-0 επί της Ουνιόν Χάους, είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, προβληματίζοντας εκ νέου στο επιθετικό κομμάτι.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση, από πλευράς Παναθηναϊκού. Στο 41′ όμως, η Μπράουνσβαϊγκ παραλίγο να κάνει δώρο στον Παναθηναϊκό αυτογκόλ. Ο Έλερς προσπάθησε να διώξει την μπάλα με κεφαλιά. Εκείνη, πέρασε δίπλα από το δοκάρι της ομάδας του.

Στο 2ο μέρος η Μπράουνσβαϊγκ άνοιξε το σκορ, όταν στο 62′ ο Σανουσί Μπα έκανε το σουτ και νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Γερεμέγεφ βρήκε δίχτυα. Το γκολ όμως δε μέτρησε, καθώς ο Αράο που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ήταν σε θέση οφσάιντ. Η τελευταία ευκαιρία των πράσινων ήρθε στο 71′. Όμως το σουτ του Μαντσίνι ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε τον Γκριλ.