You are currently viewing Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 2-1! Ανατροπή με Καρέλη (vid)
Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 2-1: Ο Παναιτωλικός έκανε ανατροπή για να πάρει τη νίκη με τον Νίκο Καρέλη να ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 2-1: Ο Παναιτωλικός έκανε ανατροπή για να πάρει τη νίκη με τον Νίκο Καρέλη να ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 2-1: Ήταν η πρώτη τους κόντρα για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα στο Καραϊσκάκη ενώ μετράει το εκτός έδρας γκολ. Ο Νίκος Καρέλης ήταν ο ήρωας της αναμέτρησης. Βέβαια οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τους βασικούς. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που αγωνίστηκε με πειραματική ενδεκάδα.

Για τον Παναιτωλικό ήταν η πρώτη ιστορική νίκη απέναντι στους Πειραιώτες με τους οποίους στο παρελθόν σε 17 ματς είχαν μόνο ήττες. Παράλληλα για πρώτη φορά παίρνουν δύο σερί νίκες απέναντι σε μεγάλες ομάδες. Καθώς προηγήθηκε η επίσης ιστορική νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα.

To ματς ήταν ανοικτό με τις δύο ομάδες να είχαν τις ευκαιρίες τους. Στο 2ο λεπτό ο Ντουάρτε έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων. Έκανε το σουτ, μπάλα πέρασε τον Κρίστινσον και πριν καταλήξει στα δίχτυα την έδιωξε ο Ξενιτίδης.

Στο 13ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά βρήκε τον Ελ Αραμπί στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με προβολή έκανε το 0-1.

Η ανατροπή με Μεντόσα, Καρέλη

Δεν το έβαλε κάτω ο  Παναιτωλικός και ισοφάρισε στο 23′ σε φάση διαρκείας. Ο Ντουάρτε έκανε σουτ με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι. Στη συνέχεια πήγε στον Βέργο, που έκανε σουτ και βρήκε σε σώματα παικτών των Πειραιωτών. Για να πάει στον Μεντόσα που με συρτό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ο Τικίνιο έχασε δύο ευκαιρίες στο 52′ και το 59′ με την πρώτη να την βγάζει σωτήρια ο Ανέστης. Και στο 60′ ο Νίκος Καρέλης έσπασε το οφσάιντ, για να βρεθεί προ του Κρίστινσον και με πλασέ έκανε το 2-1.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακαδήμας (83′ Λούι). Μάλης, Κορνέλιους, Χουχούμης (89′ Περέιρα), Μάρτενσον (62′ Μόρσεϊ), Αντούνες, Ντουάρτε, Βέργος, Μεντόσα (83′ Φλόρες), Καρέλης (62′ Τσιγγάρας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Μπαγκαλιάνης, Παπαδόπουλος (76′ Λοβέρα), Μπα (46′ Παπασταθόπουλος), Καρμπόβνικ (62′ Κίτσος), Ανδρούτσος, Ξενιτίδης, Σουρλής, Βρουσάι, Βαλμπουενά (46′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (46′ Τικίνιο).