You are currently viewing Παναγιώτης Γκιώνης: «Κατάπιε» τον Σέρβο Ζολ Πέτο

Κυρίαρχος στην πρεμιέρα ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο πολύπειρος αθλητής ξεπέρασε εύκολα το πρώτο εμπόδιο του  Σέρβου Ζολ Πέτο επικρατώντας με 4-0 σετ.

Δυναμικά ξεκίνησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο 41χρονος αθλητής του πινγκ-πονγκ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες. Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου τα… χρειάστηκε όταν μείωσε ο Σέρβος, ήταν ασυναγώνιστος.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δύκολα για τον Έλληνα αθλητή. Παρά το γεγονός ότι προηγήθκε με 7-1, ο Σέρβος μείωσε αρχικά σε 7-5. Εν συνεχεία ο Γκιώνης πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και πήγε στο 9-5. Ο Πέτο μείωσε σε 9-6 όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω. Ο Γκιώνης πήρε δύο γρήγορους πόντους και έλαβε τέλος το πρώτο σετ με 11-6.

Με ένα μπρέικ στην αρχή του δεύτερου γκέιμ, πήρε προβάδισμα με 3-1 στον επόμενο πόντο, οποίος παίχθηκε σε ένα ράλι 14 χτυπημάτων. Ο Γκιώνης ήταν άτυχος και ο Πέτο μείωσε σε 3-2, για να ισοφαρίσει σε 3-3 στο αμέσως επόμενο ράλι.

Ο Σέρβος πήρε και τους δύο επόμενους πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 5-3. Εκεί όμως ο Γκιώνης ανέβασε στροφές και γύρισε γρήγορα την κατάσταση. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-6. Εν συνεχεία έκανε το σκορ 10-8. Έφτασε στο 11-8 με μπρέικ στο σερβίς του Σέρβου σε 8 λεπτά. Έτσι, έκανε το 2-0.

Στον ίδιο ρυθμό και στο 3ο σετ με τον Γκιώνη να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 6-3 και 8-4. Ο Σέρβος έκανε την προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι. Μείωσε σε 10-9 όμως ο Γκιώνης δεν τον άφησε να το πιστέψει και γρήγορα έκανε το 11-9 για το 3-0.

Το 4ο σετ ήταν λίγο πιο δύσκολο. Ο Σέβος αντιστάθηκε σθεναρά όμως ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το τέταρτο σετ με 11-8 και ανακηρύχθηκε νικητής. Πλέον, περιμένει τον Αιγύπτιο ως επόμενο αντίπαλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.