You are currently viewing Παγκόσμιο υγρού στίβου: Πρόκριση της Ελλάδας στους 8 με απίστευτη ανατροπή και buzzer beater

Με μια απίστευτη ανατροπή, η Εθνική πόλο ανδρών πήρε την πρόκριση στους 8 στο Παγκόσμιο υγρού στίβου που διεξάγεται στη Φουκουόκα

Στο Παγκόσμιο υγρού στίβου της Φουκουόκα, η Εθνική μας πόλο ανδρών πάλεψε για την πρόκριση στους 8 με την πολύ δυνατή ομάδα των ΗΠΑ. Παρότι βρέθηκε να χάνει με πέντε γκολ στο ημίχρονο, δεν το έβαλε κάτω. Παλεύοντας σα λιοντάρι, κατάφερε και έκανε την απόλυτη ανατροπή. Το δε buzzer beater του Παπαναστασίου, έγραψε το τελικό 14 – 15, δίνοντας μας την πολυπόθητη πρόκριση κι αφήνοντας αγάλματα τους Αμερικάνους.

Ο αγώνας

Οι διεθνείς του Θοδωρή Βλάχου είχαν ένα πολύ κακό δεύτερο οκτάλεπτο. Βρέθηκαν να χάνουν με πέντε γκολ διαφορά στο ημίχρονο (9-4). Τελικά, όμως, επικράτησαν 15-14 των ΗΠΑ με buzzer beater του Παπαναστασίου.

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να παίζουν με μεγάλη ένταση. Το πρώτο οκτάλεπτο πήγε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα. Ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-3.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο είχαμε παράσταση για ένα ρόλο από τις ΗΠΑ. Με πρωταγωνιστές τους Ίρβινγκ και Ντάουμπε έτρεξαν επί μέρους 6-1. Έτσι, πήγαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 9-4.

Από εκεί και μετά η Εθνική ομάδα άρχισε σταδιακά να ανεβάζει στροφές. Μέσα από την πολύ καλή άμυνά της, άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Αρχικά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στα τρία τέρματα. Έτσι φτάσαμε στο τέλος της τρίτης περιόδου (11-8).

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα της Εθνικής ήταν εξαιρετικ. Μπόρεσε και βρήκε υπέροχες λύσεις. Τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Η δε τετράδα των Γενηδουνιά, Γκιουβέτση, Αργυρόπουλου και Καλογερόπουλου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Φτάνοντας ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, η απίστευτη επίθεση του Παπαναστασίου έδωσε τη μεγάλη νίκη στην Εθνική.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7

ΗΠΑ

Βέινμπεργκ, Χούπερ, Κ. Γούντχεντ, Άμπραμσον, Ντάουμπε 4, Κούπιντο, Χάλοκ 2, Ντ. Γουντχεντ, Μπόουεν 1, Τσ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Ίρβινγκ 6, Χόλαντ

Ελλάδα

Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος 1, Τζωρτζάτος

Η φάση των 8

Μετά από αυτή τη νίκη η Εθνική προκρίθηκε στα προημιτελικά απευθείας. Τώρα θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της. Αυτός θα προκύψει από χιαστί ματς ανάμεσα στο δεύτερο του τρίτου ομίλου και τον τρίτο του τέταρτου.

Στον τέταρτο όμιλο γνωρίζουμε ότι η τρίτη θέση ανήκει στον Μαυροβούνιο. Η δεύτερη θέση στον τρίτο όμιλο θα κριθεί στην αναμέτρηση της Κροατίας με την Ιαπωνία με τη νικήτρια ομάδα να τερματίζει δεύτερη.