You are currently viewing Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας: «Ασημένιος» ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Μια ακόμα επιτυχία από τα ελληνικά κουπιά και πιο συγκεκριμένα από τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου, που πήρε την δεύτερη θέση.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας: Πιο συγκεκριμένα ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών στον τελικό που έγινε στο Ρατσίστε της Τσεχίας.

Ενάμιση μήνα μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Ο 23χρονος κωπηλάτης διεκδικούσε το χρυσό μετάλλιο στο μεγαλύτερο μέρους του υγρού στίβου των 2.000 μέτρων. Αλλά εν τέλει πέρασε δεύτερος τη γραμμή του φίνις με χρόνο 07:05.42.

Ο Παπακωνσταντίνου αν και πρώτος έχασε έδαφος και έμεινε στην 3η θέση. Αλλά με αντεπίθεση πέρασε δεύτερος, επανήλθε στην πρώτη θέση για λίγα μέτρα, αλλά ο Ιταλός Γκαμπριέλ Σοάρες αποδείχτηκε πιο δυνατός και αναδείχτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής με χρόνο 07:03.40. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβένος Ράικο Χρβατ με 07:08.66. Άτυχος αποδείχτηκε ο Ελβετός Αντρί Στρούζινα, καθώς αναποδογύρισε το σκάφος του, αλλά ανέβηκε ξανά και κατάφερε να τερματίσει.

Τα αποτελέσματα του τελικού του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας στο Ρατσίστε έχουν ως εξής:

Οι προκρίσεις

Η πρόκριση στον τελικό ήρθε την Πέμπτη που ήταν πρώτος της 2ης ημιτελικής σειράς του σκιφ ελαφρών βαρών. Με χρόνο 07:02.46. Στην εξάδα προκρίθηκαν από την ημιτελική σειρά του πρωταθλητή Ευρώπης και ο Ιταλός Γκαμπριέλ Σοάρες ως 2ος (07:05.24), καθώς και ο Γάλλος Μπατίστ Σαβετέ (07:07.03) ως 3ος. Ο τελικός του σκιφ ελαφρών βαρών θα διεξαχθεί την Παρασκευή (23/9, 16:02).

Ως 3ης της 1ης ημιτελικής σειράς προκρίθηκαν στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών οι Μιλένα Κοντού και Ευαγγελία Αναστασιάδου, με χρόνο 07:04.43. Στην ημιτελική σειρά τους, πρώτες τερμάτισαν οι Έμιλι Κρέιγκ και Αϊμότζεν Γραντ από τη Μεγάλη Βρετανία με χρόνο 06:58.67, ενώ δεύτερες ήταν οι Αόιφ Κάσεϊ και Μάργκαρετ Κρέμεν από την Ιρλανδία με χρόνο 07:02.15. Ο τελικός του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (24/9) στις 15:07.